LTE w samochodzie - udany test

Niemiecki operator T-Mobile oraz Nortel, zajmujący się technologiami sieciowymi, przeprowadzili pierwsze testy technologii LTE w samochodzie. Pojazd poruszał się ze średnią prędkością 67 kilometrów na godzinę.

Wszystko to miało miejsce na niemieckiej autostradzie niedaleko Bonn, w zasięgu trzech stacji bazowych obsługujących tę technologię. Osiągnięte prędkości transmisji danych wynosiły 170 megabitów na sekundę dla danych pobieranych oraz 50 megabitów dla danych wysyłanych. Są to ponad trzykrotnie większe wartości od najnowszej, naziemnej technologii VDSL (Very High Speed DSL), oferowanej obecnie na terenie Niemiec.

Według analityków istnieje pilna potrzeba wprowadzenia technologii LTE (4G) w obliczu ilości danych pobieranych obecnie przez użytkowników za pomocą smartfonów i laptopów. Jednak mimo tak obiecujących danych wynikających z przeprowadzonych testów, jest jeszcze za wcześnie na komercyjne wprowadzenie takiej usługi. Jedną z tych przyczyn jest brak ustalonego standardu dla sieci 4G, a także konieczność rozwiązania kilku kwestii dotyczących samej technologii. Według przedstawicieli T-Mobile, nie nastąpi to wcześniej, niż w 2010 roku.


Zobacz również