LXDE - lekka alternatywa do GNOME

Tajwańscy deweloperzy pracują intensywnie nad lekką odmianą środowiska GNOME o nazwie LXDE. Zaprojektowano ją z myślą o netbookach i starszych komputerach.

Środowisko LXDE (Lightweight X11 Desktop Environment) wykorzystuje biblioteki GTK2+. Jego rozwój rozpoczął się pod koniec 2006 roku, kiedy oprogramowanie trafiło do dystrybucji B2D Linux oraz PUD GNU/Linux. Od tamtej pory deweloperzy LXDE rozmawiali z twórcami innych systemów sugerując im zainteresowanie się środowiskiem.

Rozmowy przyniosły rezultaty. LXDE zastąpiło Enlightenment w dystrybucji gOS 3 "Gadgets" - dystrybucji, która w wersji stabilnej zyskuje coraz większą popularność dzięki obecności w komputerach Everex gPC kosztującymi 199 dolarów.

LXDE - lekka alternatywa do GNOME

Pulpit LXDE (źródło: DesktopLinux.com)

Jak piszą deweloperzy LXDE w swoim FAQ, zależało im, bym pomóc ludziom, których nie stać na nowoczesny sprzęt. Obecnie LXDE aktywnie wykorzystywane jest przez PUD GNU/Linuksa, TinyMe, Slitaz, Greenie, Ubuntulite, Vectorlinux LITE i Myah OS 3.0.

Dodatkowe informacje: "Lightweight GNOME alternative emerges" (w języku angielskim), witryna LXDE (w języku angielskim, bardzo wolna lub mocno obciążona)