Laboratoria językowe: co to takiego?

Na pytania odpowiada Zdzisław Sabat, właściciel firmy Mentor, jednego z największych polskich producentów sal językowych.

Zdzisław Sabat, właściciel firmy Mentor

Poniższy wywiad został pierwotnie opublikowany w czasopiśmie "Nowoczesna Szkoła".

WIKTOR SZPUNAR: Temat nowoczesnych pracowni językowych nie jest w Polsce zbyt dobrze znany. Czy mógłby Pan wyjaśnić czytelnikom, co mogą Państwo dla nich przygotować?

ZDZISŁAW SABAT: Faktycznie wiedza na temat nowoczesnych pracowni jest średnia, mimo iż laboratoria językowe funkcjonują już w większości polskich szkół. Niewiele jest rzeczowych informacji na ten temat, a w internecie znajdziemy często szereg przekłamań. Jako producent pracowni językowych przygotowaliśmy dla naszych szkół praktyczną i przystępną ofertę produktową, cenowo i funkcjonalnie dopasowaną do szkolnych realiów. Nasze produkty są w 100% polskie, od projektu po wykonawstwo. Istotną informacją dla naszych czytelników na pewno będzie fakt, że jesteśmy w stanie przygotować system językowy dostosowany dokładnie do potrzeb użytkownika.

Jakie korzyści niesie z sobą laboratorium językowe? Dlaczego warto zainwestować pieniądze w taką platformę?

Pieniądze przeznaczone na pracownię językową to w dzisiejszych czasach dobra inwestycja i prestiż dla szkoły. Pracownia rozwiązuje niejeden problem z którym borykają się lektorzy: np. wspomaga naukę języków obcych w liczebnych klasach. Przede wszystkim umożliwia swobodny i głośny trening wymowy wszystkich uczniów jednocześnie, co kilkakrotnie zwiększa czas ćwiczeń w stosunku do tradycyjnego nauczania! Uczeń udoskonala tym sposobem mowę i przełamuje naturalny opór do rozmów w obcym języku. Funkcja "podsłuch" używana przez nauczyciela koncentruje uwagę uczniów (uczeń nie wie, że nauczyciel go słyszy), zmusza ich do skupienia i ćwiczeń.

Mentor oferuje kilka różnych wersji sal językowych. Czym się różnią? Dla kogo wystarczy pakiet podstawowy, a kto powinien pomyśleć o bardziej rozbudowanej wersji?

Nasza aktualna oferta to aż trzy typy pracowni Mentor oraz zaawansowane laboratorium do nauki tłumaczeń symultanicznych Audytor LAB. Pracownia Mentor to podstawowe laboratorium, przeznaczone dla szkół podstawowych i gimnazjów. Sformułowanie "podstawowe" nie deprecjonuje jego wartości, pracownia ta posiada wszystkie niezbędne funkcje do nauki języka, jak ćwiczenia w parach i grupach, z możliwością poprawnego odsłuchu materiału audio. Doposażając stanowiska uczniowskie w dyktafony lub rejestratory cyfrowe stworzyliśmy pracownię fonetyczną MENTOR plus.

Laboratoria językowe: co to takiego?

Mentor PC - aplikacja nauczyciela

Trzecia pracownia - Mentor PC to najbardziej zaawansowane funkcyjnie, cyfrowe laboratorium. Dedykujemy je szkołom z rozszerzonym językiem obcym oraz uczelniom. W tym rozwiązaniu odeszliśmy od sterowania z klawiatury gdyż limitowała ilość funkcji a wprowadziliśmy nową formę obsługi - z poziomu komputera PC. Maksimum możliwości w Mentor PC osiągniemy doposażając tę salę w komputery dla uczniów i program sieciowy do zarządzania komputerami Scholar, który zmieni klasyczną salę komputerową w elektroniczną klasę ułatwiającą szkolenia z dowolnej dziedziny wiedzy i nauki.

Jakie są różnice w cenie? Ile może kosztować przygotowanie sali językowej do nauki podstaw a o jakiej kwocie rozmawiamy myśląc o profesjonalnym laboratorium pełnym elektroniki?

Ceny podstawowej pracowni, na przykład 16-to osobowej z pełnym wyposażeniem, dobrej jakości słuchawkami i kompletem mebli to koszt rzędu 14-16 tys. zł. Jest to cena akceptowalna przez większość polskich szkół, aktualnie bardzo często pozyskujących środki z funduszy unijnych. Za pracownię fonetyczną czy też Mentor PC trzeba już wydać o kilka tysięcy złotych więcej. Laboratoria profesjonalne, wyposażone w zestawy komputerowe, dyktafony czy programy sieciowe to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Takie inwestycje prowadzone są najczęściej w szkołach wyższych, ale realizowaliśmy podobne projekty również w szkołach średnich.

Laboratoria językowe: co to takiego?

Pracownia Mentor PC (Gimnazjum nr 1 w Polkowicach)

Ile trwa przygotowanie pracowni? Czy to Państwa firma odpowiada za montaż sali?

Przygotowanie pracowni to przede wszystkim analiza potrzeb użytkownika i dostosowanie odpowiedniego do formy nauczania modelu laboratorium. Kolejnym krokiem jest projekt i ustalenie szczegółów wizualnych jak kolorystyka, forma ustawienia mebli, elementy dekoracyjne. Od momentu rozpoczęcia rozmów do dnia montażu z reguły upływa około 14-21 dni. Nasza firma jest nie tylko producentem ale też wykonawcą pracowni. Kompleksowo realizujemy projekty, aranżujemy salę, wykonujemy meble, instalujemy sprzęt i szkolimy nauczycieli. Zapewniamy pięcioletni serwis gwarancyjny świadczony w siedzibie użytkownika w całym kraju.