Łącze 2,5 Gb/s - już jest w ofercie France Telecom

France Telecom wprowadził na rynek nową ofertę dla odbiorców indywidualnych. Światłowodowe łącze umożliwia przepustowość rzędu 2,5 Gb/s podczas pobierania plików i 1,2 Gb/s przy ich wysyłaniu.

W pilotażowym programie, którego nazwa tłumaczona jest jako "Światłowód do domu", mogą wziąć udział niektórzy paryżanie i mieszkańcy pięciu miast okręgu Hauts de Seine. Dzięki technologii GPON użytkownicy uzyskują łącze pozwalające na pobieranie 312,5 MB/s i wysyłanie ok. 150 MB/s.

Abonament kosztuje 70 euro miesięcznie, w jego skład wchodzi też możliwość nielimitowanego dostępu do linii telefonicznej oraz do niektórych kanałów telewizji.

Jak twierdzą sceptycy, taka przepustowość wzbudza ogromne emocje, ale w rzeczywistości jest na granicy możliwości nawet najnowocześniejszych komputerów - maksymalna przepustowość standardu SATA II wykorzystywanego podczas łączenia dysków twardych z płytami głównymi to 3 Gb/s.

Program pilotażowy zakończy się w 2007 lub 2008 roku. Wtedy też oferta ma szansę zostać udostępniona szerszej rzeszy użytkowników.