Łączność ponad wszystko


Coraz częściej operatorzy telefonii oprócz możliwości podłączenia zwykłego telefonu, oferują użytkownikom domowym ISDN (Integrated Services Digital Network). Linie tego typu charakteryzuje cyfrowa metoda przekazywania informacji i co za tym idzie, wyższa jakość połączenia. Dodatkowo ISDN pozwala na uzyskanie większej szybkości transmisji, dane mogą przepływać z prędkością do 64 Kb/s w jednym kanale przesyłu. W przypadku tego rodzaju łączy dostępne są dwa rodzaje usług: tzw. dostęp podstawowy (BRI) i dostęp rozszerzony (PRI). Pierwszy z nich, najczęściej instalowany w firmach lub domach, udostępnia dwa kanały B (Bearer) do transmisji danych lub głosu (64 Kb/s każdy) i jeden kanał D (Data-16 Kb/s), który jest kanałem sygnalizacyjnym do kontroli przesyłania informacji przez B. Jak łatwo zauważyć, maksymalną prędkością jest 128 Kb/s. Dostęp rozszerzony ISDN (PRI) daje jeszcze większa wydajność, gdyż składa się na niego o wiele więcej kanałów transmisyjnych niż na wskaźnik bazowy BRI (30 kanałów B i jeden D, każdy po 64 Kb/s). Ponieważ w każdym kanale może się odbywać oddzielna komunikacja, w tego typu łącza zaopatrują się głównie ISP lub duże korporacje. Umożliwia im to przyjmowanie pod jednym numerem wielu jednoczesnych podłączeń do zasobów i usług. Wady łączy ISDN to dość wysoki koszt instalacji sprzętu oraz brak możliwości przyłączenia tego typu linii w niektórych warunkach. Najczęściej używanym protokołem w obu metodach połączeniowych jest PPP (Point to Point Protocol).

HiPermożliwości

Jak już wspomnieliśmy, moduły w systemie TC 1000 podzielone zostały na dwa rodzaje: NAC i NIC. Network Application Cards to karty użytkowe zawierające np. cyfrowe modemy. Z kolei Network Interface Cards to pomost przyłączeniowy do sieci albo linii zewnętrznych. Głównymi modułami stosowanymi w TC 1000 są HiPer DSP (Digital Signal Processor) NAC i NIC. HiPer DSP NAC jest dostępny w dwóch wersjach, HiPer DSP T1 i HiPer DSP E1. Oczywiście mieszkańców Europy bardziej interesuje HiPer DSP E1. Co stanowi o głównych zaletach tego modułu? Po pierwsze, jego olbrzymia wydajność. HiPer DSP E1 jest kartą zawierającą nie jeden modem dostępowy, lecz aż trzydzieści. Najnowsze kary DSP II zawierają aż 90 modemów (3 dostępy rozszerzone PRI). W efekcie system Total Control 1000 może obsłużyć do 420 (HiPer DSP) lub 672 (HiPerDSP II) sesji komunikacyjnych nawiązanych przez połączenie Dial-Up. Co więcej, w wypadku omawianych modułów nie ma znaczenia, czy po stronie klienta znajduje się urządzenie cyfrowe czy analogowe - jedna karta odpowie na wezwania zarówno użytkowników zwykłych linii telefonicznych, jak i dzwoniących przez ISDN.

Łączność ponad wszystko

Modem kablowy z serii HomeConnect przeznaczony jest dla użytkowników domowych.

Każdy potrafi bez większych trudności określić, ile będzie wart jego komputer za dwa lata. Do szybkiego zmniejszania się użyteczności sprzętu zdążyliśmy się już przyzwyczaić. HiPerDSP NAC został tak zaprojektowany, że wprowadzanie w życie nowych technologii nie wpłynie znacząco na jego efektywność. Odpowiadające za przydatność urządzenia oprogramowanie można łatwo uaktualnić, podłączając się do odpowiedniego portu w HiPer DSP Network Interface Card. Wobec tego Twój zakup nie zestarzeje się tak błyskawicznie, jak pozostałe urządzenia elektroniczne.

Osoby odpowiadające za bezawaryjne działanie TC1000 na pewno ucieszy to, że każdy z modułów może być wymieniany "na gorąco". W przypadku awarii pojedynczej karty nie jest konieczne przerywanie pracy całego urządzenia.

HiPer DSP może współpracować z innymi modułami zainstalowanymi w TC 1000. Jednym z nich jest Total Control 1000 Acess Router NAC. Po wybraniu numeru lub numerów linii telefonicznych przyłączonych np. do HiPer DSP E1/PRI użytkownik może uzyskać zdalny dostęp przez serwer usług terminalowych lub przez protokoły PPP albo SLIP. W przypadku zastosowania pierwszej opcji, Access Router łączy usługobiorcę z hostem w sieci LAN w celu nawiązania sesji terminalowej, np. przez TELNET. Jeśli wybierzesz drugie rozwiązanie, klient dostaje się do lokalnej sieci lub Internetu przy udziale protokołów IP lub IPX przenoszonych przez PPP lub SLIP. Od strony użytkownika np. systemu MS Windows 98 wygląda to dokładnie tak, jak połączenie z numerem 0202122 do TP S.A. Naturalnie router ten umożliwia również wyjście z sieci lokalnej na świat, czyli usługi Dial-Out, oraz wyznaczanie trasy między sieciami LAN.

Omawiane wyżej moduły zajmują się przyjmowaniem połączeń (HiPer DSP) oraz ich przetwarzaniem (HiPer ARC). Oczywiście, aby w pełni realizować usługi dostępowe, należy otrzymane pakiety przekierować dalej, tzn. przekazać albo do sieci LAN, albo do urządzenia podłączonego do Internetu. Zadanie to spoczywa na "wyjściowej" karcie NIC. W zależności od topologii sieci, do TC 1000 można zamontować kartę ethernetową 10/100 (Dual 10/100 Ethernet NIC) lub inną, np. Dual ATM over DS3 + 10/100 Ethernet.

Total Control w kablu

Internet wciąga. Minuty, często godziny spędzone przed monitorem wydają się tylko chwilą. Przykre opamiętanie przychodzi wraz z rachunkiem telefonicznym. Liczba impulsów i następująca po nich suma powodują, że zaczynasz się zastanawiać, jak to zmienić. Co więcej, magiczna granica 56 Kb/s, które teoretycznie możesz wydusić ze swojego modemu, w określonych przypadkach to za mało. Wystarczy tylko spojrzeć na pliki MP3 - są jak słoń dla zwykłych modemów analogowych i ściąganie ich mocno uderza po kieszeni. Na szczęście również operatorzy sieci kablowych zaczynają się zastanawiać nad rozwiązaniem tych problemów. Dzięki zintegrowanemu z TC 1000 systemowi Cable Modem Termination System (CMTS) można przez sieci telewizji kablowych wprowadzić Internet do domów. Jest on w pełni zgodny ze standardem DOCSIS ((Data Over Cable System Interfarce Specification) 1.1 oraz EuroDOCSIS 1.1.

Istniejąca infrastruktura telewizyjnych sieci kablowych zawsze kusiła zapalonych użytkowników Internetu. Skoro już jest okablowanie, dlaczego nie wykorzystać go do przenoszenia, oprócz sygnałów telewizyjnych, także danych. W tym celu potrzebne będzie urządzenie, które zamieni sygnał cyfrowy biegnący w Internecie na sygnał analogowy dostarczający programy TV. Urządzeniem tym jest specjalny modem nadawczy, tzw. modulator QAM (Quadrature Amplitude Modulation). Ponieważ transmisja sygnałów telewizyjnych jest jednokierunkowa (od operatora do abonenta), mogą powstać pewne trudności w realizacji usług sieciowych opartych na systemie kablowym. Jeśli chcesz przejrzeć jakąkolwiek stronę WWW lub pograć z sąsiadem w jedną z Twoich ulubionych gier, niezbędna jest komunikacja dwukierunkowa. Bez niej nie da się wysłać np. zapytania do jakiejkolwiek wyszukiwarki internetowej. Do odbierania tak wysyłanych danych niezbędny jest albo zwykły telefon, albo modem zapewniający transmisję dwukierunkową. Pierwsze rozwiązanie (tzw. telephony return), nie może dać oszczędności, gdyż cały czas jesteśmy zmuszeni do korzystania z telefonu.

Łączność ponad wszystko

Schemat instalacji z wykorzystaniem sieci kablowych.

Po to, aby przesłać informacje do operatora, abonent musi do niego po prostu zadzwonić. Naturalnie zyskuje na szybkości przesyłania danych w jego kierunku, gdyż ruch (operator-abonent, tzw. downstream) po kablu przebiega zdecydowanie sprawniej. Niestety, do komunikacji (abonent-operator, tzw. upstream) używa telefonu i impulsy w dalszym ciągu "lecą". Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tego samego nośnika (kabel) do przesyłania informacji zwrotnej. Jednak zwłaszcza w wypadku starszej instalacji telewizji kablowej jest to niemożliwe ze względu na duże zakłócenia. Naturalnie po stronie abonenta musi się znajdować modem odbiorczy, który będzie odpowiadał za powtórne przetworzenie sygnału.

CMTS to system, który po zainstalowaniu kilku niezbędnych modułów zapewni operatorom telewizji kablowych możliwość podłączenia swoich abonentów do sieci przez każdy z wymienionych wyżej sposobów. "Sercem" systemu jest zamknięta w obudowie Total Control 1000 stacja czołowa, a najważniejsza karta to Cable Access Router (NAC i NIC). Zadaniem routera jest przekierowanie pakietów docierających z Internetu lub intranetu do sieci kablowej (RF network). Poza pełnieniem klasycznej funkcji routera, CAR pozwala dodatkowo na filtrowanie i nadzorowanie informacji wpływającej do sieci. Urządzenie to ściśle współpracuje z modułem do transmisji downstream - QAM Modulator NIC, którego zadanie było opisywane wyżej. W karcie tej zastosowano dwa rodzaje modulacji QAM 64 i QAM 256, co pozwala na przenoszenie danych, w przypadku kanału 6 MHz, z szybkością odpowiednio 27 Mb/s oraz 38 Mb/s. Niezależnie od kart QAM NIC, w systemie CMTS możesz zamontować karty do odbioru danych od klientów, czyli omawianych już kanałów zwrotnych.

Będzie to albo Upstream RF Dual Channel Receiver Card (w wypadku kablowego kanału zwrotnego), albo HiPer DSP Card (w wypadku telefonicznego kanału zwrotnego). W przypadku Upstream RF prędkość transmisji w kierunku nadawcy może dochodzić do 10 Mb/s. Fizycznie głównym elementem decydującym o prędkości jest stopień zakłóceń na linii. Drugi przypadek (telefon zwrotny), daje oczywiście taką szybkość, z jaką pracuje modem analogowy abonenta. Aby podłączyć komputer odbiorcy do sieci, trzeba mieć specjalny modem kablowy.

Dostępne są różne rodzaje modemów kablowych: wewnętrzne, zewnętrzne dołączane przez port Ethernet oraz poprzez port USB. Rodzaj wybranego modemu będzie ściśle zależny od jego przeznaczenia. Jako modem domowy można wybrać modem HomeConnect Cable Modem zaprezentowany na ilustracji. Jako modem do małego biura wybierzemy modem OfficeConnect Cable Modem, który wraz z dołączonym urządzeniem OfficeConnect Firewall zapewni bezpieczny dostęp małego biura do Internetu.