Ładniejsza twarz poczty

Choć trudno dziś znaleźć lepszą technicznie usługę pocztową niż Gmail, konkurenci nie śpią i wymyślają coraz ciekawsze rozwiązania - uruchomiony kilka miesięcy temu system Zenbe wnosi świeże pomysły połączone z elegancją wykonania. O tym i innych wydarzeniach piszemy w naszym przeglądzie.

Choć trudno dziś znaleźć lepszą technicznie usługę pocztową niż Gmail, konkurenci nie śpią i wymyślają coraz ciekawsze rozwiązania - uruchomiony kilka miesięcy temu system Zenbe wnosi świeże pomysły połączone z elegancją wykonania. O tym i innych wydarzeniach piszemy w naszym przeglądzie.

Zenbe - poczta po nowemu

Ładniejsza twarz poczty

Zenbe łączy w sobie trafnie dobrany zestaw usług, których efektowne wykonanie i ergonomia użytkowania przyciągnie wielu użytkowników

System Zenbe, opracowany przez dwóch nowojorskich programistów, to oryginalne w zamyśle centrum informacyjne mające być czymś więcej niż usługą pocztową. To zaawansowana technicznie aplikacja oparta na technologii AJAX, łącząca w sobie kilka zintegrowanych usług. Naturalnie Zenbe jest usługą bezpłatną, a co więcej, wolną od reklam - nie wiemy na razie, jaki będzie jej model biznesowy; być może w perspektywie pojawią się dodatkowo płatne konta o większych możliwościach, ale na razie możemy korzystać z istniejącej już oferty.

Podstawą jest poczta elektroniczna - użytkownik otrzymuje swój adres w domenie zenbe.com. Użytkownikom innej poczty opartej na przeglądarce byłoby zapewne trudno przestawić się na inny system, zatem autorzy pomyśleli o możliwości połączenia z Zenbe innych kont, jak Gmail, Yahoo Mail, AOL i Windows Live. Wszystkie przesyłki otrzymywane na tamte konta są automatycznie pobierane na konto w Zenbe, zatem nie likwidując starego konta można wygodnie korzystać z nowego. Autorzy wyraźnie inspirują się rozwiązaniami Gmaila i oferują zbliżoną funkcjonalność swojej poczty. Otrzymujemy też książkę adresową, tworzoną automatycznie z adresów osób, do których co najmniej dwukrotnie wyślemy jakiś list, oraz dodawanych ręcznie - poszczególne kontakty można uzupełniać o szereg dodatkowych informacji kontaktowych.

Kolejnym modułem jest kalendarz z wydarzeniami. I tu także autorzy uwzględnili fakt, że wiele osób korzysta z kalendarzy online (jak Kalendarz Google) i wprowadzili możliwość zaabonowania kalendarzy publicznych i prywatnych, zatem możemy wykorzystać już istniejące zasoby danych, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. Funkcję kalendarza dopełnia lista zadań do wykonania, zarówno terminowych, jak i nieprzypisanych do żadnej daty. Mamy więc łącznie do dyspozycji prosty organizator.

Następnym modułem są tzw. ZenPages, czyli montowane w technice mashup strony internetowe zawierające wybór dostępnych modułów, jak kanały informacyjne RSS, kalendarz, zadania, mapy Google, fotografie z Picasa Web Album i Flickr, klipy wideo z YouTube czy forum dyskusyjne. Strony takie można upubliczniać, zapraszając inne osoby.

Ostatnim modułem jest Files, czyli prosta składnica plików, w której znajdują się pliki posyłane przez nas na serwer, jak i załączniki otrzymywane pocztą.

Dodatkowe funkcje są dostępne w bocznym pasku - są one sukcesywnie rozbudowywane i w tej chwili mamy do dyspozycji połączenia z usługami Google Talk, Twitter i Facebook.

Całość jest wygodnym i estetycznie wyglądającym centrum informacyjnym - wprawdzie nie ma jeszcze polskiej wersji językowej, ale zapewne twórcy Zenbe pomyślą także i o tym. Zapowiedziano też rozwiązania mobilne, gdyż coraz więcej osób korzysta z urządzeń przenośnych.

Informacje:http://www.zenbe.com

Artykuł, który Państwa zainteresował dostępny jest w pełnej wersji rozszerzonej. Wersja ta jest dostępna jedynie dla płatnych prenumeratorów miesięcznika PC World Komputer oraz tych klientów, którzy wykupili dostęp do archiwum PC World Komputer. Aby uzyskac dostęp do wersji pełnej kliknij tutaj