Ładowarki USB Type-C uzyskają certyfikat USB-IF

Organizacja USB-IF zajęła się ładowarkami USB Type-C. Spełniające wymagania standardu modele będą oznaczane specjalnym logiem. To ważne, ponieważ niepoprawnie skonstruowana ładowarka może wyrządzić wielkie szkody smartfonowi, czy tabletowi.

USB Implementers Forum (USB-IF), czyli organizacja wspierająca technologię USB ogłosiła programy Certified USB Charger Compliance i Logo Program przeznaczone dla producentów zasilaczy dla urządzeń mobilnych takich jak smartfony i tablety wyposażonych w porty USB Type-C. Dzięki temu użytkownicy wspomnianych gadżetów będę mieli pewność, że ładowarka, z której zamierzają skorzystać będzie bezpieczna w użytkowaniu oraz zapewni właściwą funkcjonalność. Jedyne o czym muszą pamiętać to, aby posiadała ona certyfikat nadawany przez USB-IF, który świadczy o tym, ze urządzenie spełnia wymagania standardu USB Type-C i zostało odpowiednio przetestowane. Widocznym znakiem to potwierdzającym będzie logo "Certified USB Charger 45W".

Certyfikat dla zasilacz USB Typu C

Certyfikat dla zasilacz USB Typu C

Niebezpieczne ładowarki

W raporcie USB Implementers Forum czytamy, że ładowarki, które nie będą posiadały certyfikatu mogą stanowić zagrożenie dla funkcjonalności i interoperacyjności urządzeń elektronicznych, w tym smartfonów i tabletów. Program spowodować ma też, że użytkownik nie będzie musiał kupować kilku różnych ładowarek, co oznacza mniej elektronicznych śmieci, czyli mniejsze zanieczyszczenie środowiska. USB-IF zwraca ponadto uwagę na fakt, że złącze USB Type-C jest w stanie dostarczyć znacznie więcej prądu niż złącza USB 2.0 i USB 3.0. To zaś oznacza, że teoretycznie jego niewłaściwe użytkowanie może wyrządzić zasilanemu urządzeniu znacznie większe szkody.