Łamali zabezpieczenia konsol oraz sprzedawali pirackie gry. Straty producentów: min. 200 tys. zł

W Krakowie policjanci przeszukali jeden ze sklepów handlujący konsolami do gier. Okazało się, że zajmował się on łamaniem zabezpieczeń konsol oraz sprzedażą pirackich gier.

Do wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wpłynął donos na sklep handlujący konsolami do gier, programami i filmami DVD. Wynikało z niego, że znajdować się w nim może nielegalne oprogramowanie.

Podczas przeszukania sklepu funkcjonariusze zabezpieczyli laptopa i komputer PC wraz z 6 szeregowo podłączonymi nagrywarkami, co od razu wzbudziło podejrzenie, że właścicielka sklepu korzysta z programów służących do obchodzenia zabezpieczeń konsol do gier oraz oferuje gry w formatach nie stosowanych legalnie przez producentów.

Zobacz również:

  • PES 2022 (eFootball) - data premiery, tryby gry, nowości. Sprawdź, co wiemy [17.09.2021]
  • Jak złamać iPhone'a? Sprawdź, jak robi to FBI

W trakcie dalszego przeszukania podejrzenia te potwierdziły się, ponieważ ujawniono "600 pirackich płyt CD, akcesoria do konsol z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi, a także urządzenie służące do obchodzenia technicznych zabezpieczeń konsol do gier i 2 pendrivy." Ponadto w domu właścicielki sklepu znaleziono kolejnych 550 pirackich płyt CD i DVD Blu-ray.

Szacowanie strat

Wedle wstępnych szacunków policji w wyniku tej działalności producenci ponieśli nie mniej niż 200 tys. złotych strat.

Co grozi właścicielce sklepu?

27-letniej właścicielce sklepu oraz 38-letniemu sprzedawcy grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Postawione im zostaną zarzuty czerpania korzyści z rozpowszechniania cudzych utworów bez zezwolenia (art. 116 par. 3 Ustawy o prawie autorskim), a także kradzieży programu komputerowego (art. 278 par. 2 kk).