Łamanie Apple TV

Minął zaledwie tydzień czasu odkąd nowe dziecko firmy Apple trafiło do sklepów, a już pojawiło się wiele rozwiązań pozwalających wycisnąć z Apple TV więcej niż pewnie przypuszczałby sam Steve Jobs. Nie mówimy tutaj tylko o wymianie twardego dysku na większy, ale także na przykład o możliwości odtwarzania filmów zakodowanych do formatu XviD.

O oficjalnej premierze urządzenia pisaliśmy tydzień temu w artykule "Apple TV już na rynku". W ciągu tych zaledwie kilku dni użytkownikom nowego "cacka od Steva Jobsa" udało się już między innymi podmienić dysk twardy Apple TV na większy, czy zainstalować dodatkowe komponenty Perian dla QuickTime'a, pozwalające między innymi na odtwarzanie materiałów wideo zakodowanych w formatach DivX, czy XviD. Dokładną instrukcję można znaleźć na forum internetowym Something Awful. Okazało się również, że można zainstalować w nim dodatkowe oprogramowanie, jak na przykład serwer SSH Dropbear pozwalający na zdalny dostęp do urządzenia, czy serwer WWW Apache.

Oprócz tego udało się uruchomić urządzenie z zewnętrznego dysku podłączonego do portu USB, a także uruchomić system Apple TV na zwykłym Maku. Kolejnym sukcesem jest możliwość używania programu Joost, o którym pisaliśmy w artykule "Skype: projekt Wenecja, czyli... Joost".

Więcej informacji na temat Apple TV i nieoficjalnych możliwości, jakie udostępnia to skromne urządzenie, można znaleźć w serwisie Apple TV Hacks, który powstał specjalnie w tym celu. Okazuje się więc, że potencjał drzemiący w tym małym urządzeniu jest ogromny. Może niedługo będzie można zastąpić nasze domowe centrum rozrywki jednym, lekko zmodyfikowanym Apple TV?