Łamanie iPhone'a lutownicą

Próby złamania iPhone'a - czyli uzyskania możliwości korzystania z tego urządzenia w sieci innego operatora niż amerykański AT&T - były podejmowane niemalże od momentu rynkowej premiery najmłodszego dziecka koncernu Apple. Kolejną - i wszystko wskazuje na to, że udaną - próbę podjął niejaki George Hotz. W swoim blogu krok po kroku opisuje, jak dzięki ingerencji w elektronikę iPhone'a zdołał uruchomić go z kartą SIM innego operatora.

G. Hotz dolutował przełącznik wraz z dwoma przewodami, co pozwoliło w konsekwencji na modyfikację firmware'u urządzenia za pomocą dostępnego w Internecie oprogramowania. Telefon zaakceptował oryginalną kartę SIM innego operatora komórkowego (to ważne, bowiem poprzednio podejmowane próby złamania iPhone'a wymagały modyfikacji kart SIM).

Pełny opis 10-etapowej procedury umieścił następnie w swoim blogu, a samego iPhone'a wystawił na sprzedaż w serwisie aukcyjnym eBay (cena w momencie pisania tego tekstu przekroczyła 2 tys. USD).

Potwierdzeniem skuteczności zastosowanej metody ma być także opublikowany w serwisie YouTube krótki film, na którym Hotz prezentuje urządzenie działające w sieci operatora innego niż AT&T.

Przypomnijmy, iż w lipcu w serwisie HackTheiPhone.com opisano 18-etapowy sposób na ominięcie zabezpieczeń telefonu Apple. Do ich przełamania jest konieczne jest jednak posiadanie konta w iTunes oraz komputera Mac z procesorem Intela. Po raz pierwszy zabezpieczenia iPhone'a zostały złamane przez DVD Jona, który umożliwił uruchomienie urządzenia bez konieczności posiadania konta w serwisie iTunes.

Polacy także mają na tym polu pewne "sukcesy". Z informacji, jakie pojawiły się w blogu Apple Blog można było wywnioskować, że przy pewnym wkładzie pracy bezproblemowo powinien działać w sieciach Era, Orange i Plus. Warunkiem jest posiadanie dość starej karty SIM (wydanej w 2001 lub 2002 roku), programatora kart, abonamentu AT&T (lub po prostu numeru karty IMSI tej sieci), odpowiedniego oprogramowania oraz karty typu Silvercard (tzw. SuperSIM).