Łamanie zabezpieczeń Blu-ray w fazie beta

Firma SlySoft poinformowała, że najnowsza wersja aplikacji AnyDVD HD weszła właśnie w fazę beta. Oznacza to, że już wkrótce program potrafiący łamać najnowsze zabezpieczenia płyt Blu-ray pojawi się na rynku.

Mowa tu o wprowadzonej niedawno przez stowarzyszenie Blu-ray Disc Association technologii BD+ - czyli dodatkowym systemie zabezpieczającym treść przed nieautoryzowanym kopiowaniem (jest on wykorzystywany obok standardowego systemu AACS - który złamano już blisko rok temu). Przedstawiciele BDA zapowiadali, że rozwiązanie to będzie niezmiernie trudne do złamania - jednak firma SlySoft już w kilka dni po jego zaprezentowaniu oświadczyła, że jej oprogramowanie wkrótce będzie w stanie pokonać BD+ (pisaliśmy o tym w tekście "Najnowsze zabezpieczenia Blu-ray też złamane?"). Warto też wspomnieć, że BD+ przysporzyło sporo problemów... konsumentom - gdy pierwsze filmy zabezpieczone tym systemem trafiły do klientów, okazało się, że najpopularniejsze odtwarzacze Blu-ray mają problem z ich obsługą.

Zapowiedzi SlySoft zostały właśnie potwierdzone - na forum internetowym firmy pojawiła się informacja, że najnowsze wydanie AnyDVD HD jest już dostępne w wersji testowej (6.1.9.6 beta). Najważniejszą nowością jest wprowadzenie opcji zdejmowania zabezpieczeń BD+ (oprócz tego zmiany są kosmetyczne).

Przedstawiciele SlySoft przy okazji udostępnienia bety wygłosili pewne oświadczenie: "Do wiadomości Twentieth Century Fox [ta firma jako pierwsza wprowadziła do oferty filmy zabezpieczone BD+ - red.]: Jak widzicie, BD+ nie dał wam dodatkowego zabezpieczenia, a jedynie zdenerwował część klientów posiadających starsze odtwarzacze. Czy moglibyście więc przestać chrzanić i zacząć wydawać swoje filmy na HD DVD? Są tysiące ludzi, którzy chętnie za nie zapłacą..."

Firma zwróciła się również do konsumentów: "Do wiadomości osób planujących inwestycję w HD: prosimy, kupujcie HD DVD zamiast Blu-ray. HD DVD jest znacznie bardziej przyjazne dla konsumentów (nie ma regionów, stosowanie AACS na płytach nie jest obowiązkowe). Nie dawajcie pieniędzy ludziom, którzy za nic mają wasze prawo do uczciwego wykorzystywania nabytych materiałów".

Nie wiadomo na razie, kiedy będzie gotowe finalne wydanie nowej wersji AnyDVD HD. Z wcześniejszych deklaracji przedstawicieli SlySoft wynika, że program może pojawić się na rynku jeszcze w tym roku.

Więcej informacji znaleźć można na forum SlySoft.