Lampka z okiem

Kamery internetowe i przenośne lampki do laptopów to kolejne akcesoria, pozwalające na komunikowanie się z innymi osobami oraz ułatwiające pracę w nocy.


Kamery internetowe i przenośne lampki do laptopów to kolejne akcesoria, pozwalające na komunikowanie się z innymi osobami oraz ułatwiające pracę w nocy.

Podstawowe różnice między kamerami do laptopów a wykorzystywanymi przy stacjonarnych komputerach to wielkość oraz mocowanie. W pierwszych ważny jest, oczywiście, mniejszy rozmiar oraz zaczepy przystosowane do montażu na laptopie. Tylko niektórych możemy używać z laptopem lub komputerem stacjonarnym, np. producent modelu Apollo dodaje specjalną podstawkę, do której możemy podpiąć kamerę i położyć na biurku lub monitorze CRT. Podobnie jak w wypadku kamer do komputerów stacjonarnych, większość wykorzystuje gniazdo USB: wydajniejsze modele komunikują się w trybie HighSpeed (USB 2.0), a wolniejsze - FullSpeed (USB 1.1). Chcąc bez problemu zgrywać sekwencje wideo w rozdzielczości 640x480 pikseli z prędkością 30 klatek/s, trzeba wybrać model z interfejsem USB 2.0, bo urządzenia z USB 1.1 często pracują wolniej, choć zdarzają się wyjątki. Dobre kamery oferują prędkość 30 klatek/s w rozdzielczości 320x240, co z uwagi na przepustowość łączy w Polsce i tak wystarcza.

Kable łączące je z komputerem są krótsze niż w "normalnych" modelach, średnio 70-centymetrowe. Odmiennie niż myszy do laptopa, które jakością układu optycznego znacznie ustępują myszom do pecetów, małe kamery internetowe generują nie gorszy obraz niż ich większe odpowiedniczki i są równie wydajne. Jeżeli zależy ci na jakości obrazu, zwróć uwagę na rozmiar matrycy - im większa, tym lepszy będzie generowany obraz. Wartość tę, podawaną w megapikselach, wylicza się, mnożąc szerokość przez wysokość obrazu, np. kamery z matrycą 0,3-megapikselową umożliwiają robienie zdjęć w sprzętowej rozdzielczości 640x480, a z matrycą 0,8-megapikselową - 1024x768. Wydajność kamery w dużym stopniu zależy od jasności jej obiektywu (im ciemniejsze pomieszczenie, tym parametr ten jest ważniejszy). Niestety, nie wszyscy producenci podają tę informację.

Przenośna lampka

Pomysł firmy Media-Tech połączenia kamery z lampką jest z pewnością ciekawy i gdyby umożliwiał włączenie diod bez uruchamiania kamery, mógłby liczyć na większe zainteresowanie. Tym, którzy chcieliby podświetlić klawiaturę w nocy, polecamy zewnętrzne lampki do laptopa podłączane do portu USB. Źródło światła to najczęściej dioda lub kilka diod LED, które nie wymagają zewnętrznego zasilacza, a prąd czerpią bezpośrednio z gniazda USB. Lampka najczęściej osadzona jest na drucianym pałąku, który można wyginać i dzięki temu skierować światło w określone miejsce. Jeśli potrzebujemy rozproszonego, warto zwrócić uwagę na modele mające kilka diod. Lampka Kensington FlyLight 2.0 wykorzystuje ich aż sześć i daje o wiele bardziej rozproszone światło niż jej punktowe, jednodiodowe odpowiedniki. Idealnie nadaje się do czytania dokumentów w nocy i co istotne, siłę światła można regulować przełącznikiem (wyłączona, połowa mocy - trzy diody, pełna moc - sześć diod).

A4Tech ViewCam Pro PK-835

A4Tech ViewCam to typowa kamera przystosowana do pracy tylko z laptopem. Komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu USB 1.1, a obraz rejestruje ćwierćcalowa - 640x480 pikseli - matryca CMOS. Maksymalna rozdzielczość rejestrowanego obrazu i zdjęć to 800x600 pikseli, ale ponieważ to rozdzielczość interpolowana, obraz jest dużo gorszy. Kamera ma jasny obiektyw i radzi sobie z nagrywaniem sekwencji wideo z prędkością 25-30 klatek/s. Najlepiej wypada w rozdzielczości 320x240, zarówno pod względem jakości generowanego obrazu, jak i szybkości pracy - 30 klatek/s. W najwyższej rozdzielczości, 800x600 pikseli, obraz rejestrowany jest ze średnią prędkością 20 klatek/s, a w rozdzielczości 640x480 pikseli - 25 klatek/s. Dużą zaletą urządzenia jest automatyczne ustawianie ostrości - od 30 cm. Sterownik wyposażono w zestaw graficznych filtrów i ramek, które w czasie rzeczywistym nakładane są na rejestrowany obraz, jest też opcja automatycznego doboru ekspozycji i balansu bieli. Niestety, kamera nie ma mikrofonu.

Informacje Multioffice, tel. 012 2999777,http://www.multioffice.pl

Cena 66 zł

Matryca CMOS, 640x480 pikseli

Interfejs USB 1.1

Mikrofon nie

Genius VideoCAM Eye

Kamera Geniusa to przeciwieństwo modelu Apollo AC-750N. Wykonana dobrze, z dopracowanym zapięciem umożliwiającym skierowanie kamery w praktycznie dowolnym kierunku, oferuje jednak gorszy obraz - pod tym względem jest najsłabsza z opisywanych modeli nawet w rozdzielczości 320x240, w tych samych

warunkach oświetleniowych. Ma to swoje uzasadnienie: VideoCAM Eye wyposażono w najmniejszą matrycę, 362x288 pikseli. Również wydajność plasuje ją znacznie w tyle za pozostałymi kamerami (średnio 10-15 klatek/s), w dodatku zupełnie nie radzi sobie w słabym oświetleniu i również pod tym względem ustępuje pozostałym modelom. Ostrość reguluje się ręcznie, co nie sprawia trudności z uwagi na wygodny pierścień regulacji. Dołączone oprogramowanie pozwala na robienie zdjęć oraz nagrywanie sekwencji wideo, VideoCam Eye ma również wbudowany detektor ruchu.

Informacje Incom, tel. 071 3588000,http://www.incom.pl

Cena 45 zł

Matryca CMOS, 352x288 pikseli

Interfejs USB 1.1

Mikrofon nie

Creative Live! Ultra for Notebooks

Live! Ultra to jedna z lepszych kamer, jakie mieliśmy okazję testować, dlatego z ciekawością przystąpiliśmy do testowania jej mniejszej, laptopowej wersji. Wyróżnia ją dbałość wykonania oraz jakość użytych materiałów, natomiast obraz nieco rozczarowuje - w rozdzielczości 640x480 nie jest dużo lepszy niż z kamery Apolla czy Media-Techu. Przyglądając się dokładniej, możemy zauważyć, że kamera rejestruje o wiele więcej szczegółów, jednak denerwuje śnieżenie w słabszym oświetleniu (wygląda jak ziarnistość przy za wysokiej czułości filmu). Wykorzystująca szybki interfejs USB 2.0 kamera pracuje z prędkością 30 klatek/s niezależnie od rozdzielczości. Dzięki technologii SmartFace nie trzeba nią kierować, sama potrafi, oczywiście w ograniczonym zakresie, utrzymać naszą twarz w kadrze.

Szerokokątny obiektyw charakteryzuje się dobrą jasnością (f 2.0), a wraz z oprogramowaniem do śledzenia ruchów twarzy oraz cyfrowym zoomem znacznie podnosi komfort korzystania z kamery.

Ostrość rejestrowanego obrazu ustawiamy ręcznie, możemy również zmienić tryb śledzenia ruchów twarzy oraz prędkość nakierowywania na twarz. Dołączone oprogramowanie pozwala na nagrywanie sekwencji wideo i zdjęć, uruchomienie detektora ruchu, zdalne zarządzanie kamerą przez Internet oraz katalogowanie zarejestrowanych zdjęć i filmów. Dodatkowe wyposażenie to oprogramowanie ArcSoftu - PhotoImpression, VideoImpression, Multimedia Email, Collage Creator - oraz pokrowiec na kamerę.

Informacje Creative Labs, tel. 022 8530266,http://www.creative.pl

Cena 272 zł

Matryca CMOS, 640x480 pikseli

Interfejs USB 2.0

Mikrofon tak

Kensington Fly LightBox 3

Urządzenie składa się z trzech części: drucianego pałąka podłączanego do portu USB, latarki z jedną diodą LED oraz nasadki dokręcanej do niej, gdy nie jest podłączona do laptopa (przykręcona do pałąka). W latarkę wbudowano akumulator, ładujący się automatycznie, gdy jest podłączona do komputera.

Niestety, pojedyncza dioda LED daje właściwie punktowe światło i chociaż w nocy wystarczająco podświetla klawiaturę, trudno przy niej czytać dokumenty papierowe.

Informacje Acco, tel. 022 7377302,http://www.kensington.pl

Cena 79 zł

Media-Tech MT4005

Nawet najbardziej wydajne kamery wyraźne zwalniają, gdy filmowany obiekt jest za słabo oświetlony. Media-Tech MR4005 nie powinna mieć z tym problemu, bo wyposażono ją w cztery diody LED, które doświetlają rejestrowany obraz.

Niestety, brak włącznika wbudowanych diod znacznie utrudnia ich wykorzystanie. Chcąc je włączyć, trzeba w ustawieniach sterownika kamery zaznaczyć opcję LED. Jakość obrazu w rozdzielczości 640x480 pikseli jest lepsza od jakości obrazu generowanego w tej samej rozdzielczości przez opisywaną wcześniej A4Tech PK-835, ale wydajność (15 klatek/s) - gorsza. Podobne są rezultaty w rozdzielczości 320x240 pikseli, w dodatku jakość jest tylko nieznacznie lepsza, a wydajność wyraźnie niższa (ok. 20 klatek/s). Brakuje dodatkowego oprogramowania do edycji czy katalogowania zdjęć, a przede wszystkim aplikacji umożliwiającej łatwe sterowanie diodami. Niewygodny jest też zaczep, który nie zapewnia urządzeniu odpowiedniej stabilności.

Informacje Media-Tech, tel. 022 7603999,http://www.media-tech.pl

Cena 79 zł

Matryca CMOS, 640x480 pikseli

Interfejs USB 1.1

Mikrofon nie

Targus Notebook Light

Modele oparte na drucianym pałąku przenosi się mniej wygodnie i chociaż zajmują równie mało miejsca, to wypadają znacznie gorzej w porównaniu z lampką firmy Targus. Jest wyposażona w zwijany kabel i przyczepia się ją do górnej pokrywy laptopa, dzięki czemu nie zajmuje tyle miejsca, co pozostałe modele. W dodatku obudowa lampki pełni również funkcję pojemnika do jej przenoszenia, a całość po zwinięciu mieści się bez problemu w kieszeni. Ma tylko jedną diodę LED, ale dzięki specjalnej soczewce daje ładnie rozproszone światło, wystarczające do czytania dokumentów.

Informacje Yamo, tel. 022 4296700,http://www.yamo.pl

Cena 56 zł

Apollo AC-750N

Tanie materiały oraz wątpliwa jakość wykonania to główne wady Apollo AC-750N. Kształtem nie różni się od modelu A4Tech, ale zakres regulacji ma znacznie węższy. Oferowane kąty skierowania zarówno w pionie, jak i poziomie są niewystarczające. To już wszystkie wady, bo w praktyce kamera działa bardzo dobrze, nawet lepiej niż droższe modele. Obraz w rozdzielczości 640x480 pikseli jest równie dobry, jak generowany w tej samej rozdzielczości przez kamerę firmy Media-Tech, a wydajność - większa (ponad 20 klatek/s). Początkowo wydaje się, że ostrość ustawiana jest automatycznie, podobnie jak w modelu A4Tech, ale możemy ją zwiększyć, chociaż pokrętło do regulacji jest niewygodne. Zaczep jest identyczny jak w A4Tech, a dzięki dołączonej podstawce kamerę można postawić na biurku lub monitorze CRT. Producent dodaje również oprogramowanie VP-EYE, które umożliwia pełne wykorzystanie możliwości kamery: monitorowanie pomieszczeń, przygotowanie zdjęć oraz wysyłanie wiadomości multimedialnych.

Informacje Apollo Electronics, tel. 022 8783381,http://www.apollomultimedia.pl

Cena 85 zł

Matryca CMOS, 800x600 pikseli

Interfejs USB 1.1

Mikrofon nie

Logitech QuickCam for Notebook Deluxe

Nie jest to najbardziej zaawansowana kamera Logitecha, ale z uwagi na bardzo dobry stosunek jakości pracy i możliwości do ceny, warta polecenia. Wyposażona jest w matrycę 640x480 pikseli, z komputerem łączy się przez port USB, a komunikuje w trybie FullSpeed - USB 1.1. Ma trochę ciemniejszy obiektyw (f 2.4) niż kamera Creative'a i wolniejszy interfejs USB 1.1. W rezultacie oferuje dobry obraz, ale w rozdzielczości 640x480 pikseli rejestruje sekwencje wideo z maksymalną prędkością 15 klatek/s i dopiero w niższej rozdzielczości przyśpiesza prawie do 30 klatek/s. Wyraźnie pod tym względem ustępuje o 50 zł droższej Creative Live! Ultra for Notebooks. Praktyczny zaczep zapewnia odpowiednią stabilność, niestety, nie jest uniwersalny i mogą być trudności w wypadku monitorów LCD lub płaskich powierzchni.

Ostrość, podobnie jak w modelu Creative'a, trzeba ustawiać ręcznie, niestety, pierścień jest bardzo wąski i z tego powodu niewygodny. Możemy również skorzystać z funkcji inteligentnego śledzenia twarzy, mniej konfigurowalnej niż w Creative Live! Ultra for Notebooks, ale działającej bardzo dobrze, chociaż wolniej. W kamerę wbudowano dobrej jakości mikrofon, producent dołącza również praktyczny pokrowiec. Całość po spakowaniu zajmuje niewiele miejsca, a przewód ma 75 cm długości.

Informacje Logitech,http://www.logitech-sklep.pl

Cena 229 zł

Matryca CMOS, 640x480 pikseli

Interfejs USB 1.1

Mikrofon tak