Łapać WAP!

Magiczny trzyliterowy skrót, który robi dziś największą karierę w telefonii komórkowej, to WAP. Każdy producent słuchawek oraz operator sieci musi zaoferować WAP swoim klientom, bo takie są wymagania.


Magiczny trzyliterowy skrót, który robi dziś największą karierę w telefonii komórkowej, to WAP. Każdy producent słuchawek oraz operator sieci musi zaoferować WAP swoim klientom, bo takie są wymagania.

WAP

Łapać WAP!

Nokia 6210

Wireless Application Protocol, to protokół bezprzewodowego przesyłania danych opracowany jako otwarty standard przez WAP Forum, w którego skład wchodzą m.in.: Ericsson, Motorola, Nokia i Phone.com. Standard ten umożliwia tworzenie serwisów internetowych dostępnych dla użytkowników urządzeń przenośnych - telefonów komórkowych, palmtopów itp.

Z powodu rozmiarów urządzenia przenośne nie są w stanie sprostać wymaganiom dzisiejszego Internetu. Mają za małe klawiatury, wyświetlacze, pamięć, moc przetwarzania danych, a co najważniejsze - za wąskie pasmo przesyłania informacji (standard GSM oferuje transfer ledwie 9600 bitów na sekundę), by żeglowanie po bogatej w grafikę i multimedia sieci WWW miało sens. Dlatego wymyślono nowy protokół, który pozwala przykroić Internet do możliwości niewielkich terminali.

WAP zamiast WWW

WAP opiera się na języku WML (Wireless Markup Language), będącym odmianą HTML-u. Strony WAP są bardzo małe - zajmują około 1 KB dzięki, między innymi, specjalnemu kodowaniu i brakowi grafiki - dlatego połączenie z serwisem WAP trwa krótko. Model komunikacji WAP opiera się na wyborze opcji z wyświetlonego przez serwis tekstowego menu, rzadko wymagając od użytkownika wprowadzenia danych z klawiatury. Terminal, na przykład telefon, wysyła do bramki WAP tylko informacje o wybranej pozycji menu (lub dodatkowe dane wprowadzone przez użytkownika), bramka zaś przetwarza żądanie i przekazuje do internetowego serwera. Odpowiedź serwera jest kodowana przez bramkę i przesyłana siecią komórkową do telefonu.

Żeglowanie po skromnym świecie WAP nie jest oczywiście tak przyjemne jak po WWW, ale pozwala skorzystać z wielu usług, które ułatwiają życie. Na razie dostępne są podstawowe usługi, takie jak poczta, serwisy informacyjne i pogodowe, notowania giełdowe czy oferty przewoźników i biur podróży. Gwałtownie wzrasta też podaż najbardziej pożądanych zastosowań WAP: sieciowej bankowości i handlu.

Telefony w mojej głowie

Łapać WAP!

Prototyp Ericcson Communicator Platform

WAP okazał się chwytliwym towarem: praktycznie nie ma producenta telefonów komórkowych, który nie przedstawiłby choć jednego aparatu z przeglądarką WAP. Nokia oprócz słynnego modelu 7110, pierwszego telefonu WAP, zaprezentowała następcę serii 6100 - model 6210 (oraz odmianę 6250, odporną na uderzenia i zabrudzenia), a także wzbogacony o przeglądarkę WAP Communicator 9110i.

Ericsson wprowadził model R320 i długo oczekiwany R380, będący połączeniem telefonu i cyfrowego asystenta, a kolorowy, wesoły A2618 zaoferuje WAP przez SMS. Na targach CeBIT Ericsson przedstawił zapowiedź niedalekiej przyszłości - trójsystemowy (GSM 900/1800/ 1900) terminal wyposażony w przeglądarkę WAP i HTML, odbiornik GPS, moduł Bluetooth i funkcje palmtopa. Od roku natomiast Ericsson oferuje handheld MC218, który ma przeglądarkę WAP, ale do komunikacji ze światem potrzebuje oddzielnego telefonu.

Motorola ma już wersję telefonu Timeport obsługującą WAP i zapowiada, że wszystkie jej nowe słuchawki będą standardowo wyposażone w WAP.

Siemens proponuje modele WAP oznaczone symbolem S35i, C35i oraz M35i. Podobnie jak Ericsson, Siemens oferuje także handheld Unifier IC-35, który poprzez zewnętrzny telefon może przeglądać serwisy WAP. W ramach kooperacji z Casio niemiecka firma zaprojektowała prototyp hybrydy palmtopu z komórką Multi-Mobile.

Sukces jutro

Łapać WAP!

Rodzina 35 firmy Siemens

WAP będzie jednak naprawdę funkcjonalny dopiero wówczas, gdy sieci komórkowe będą miały nowe implementacje systemu GSM. Technologia HSCSD (wprowadzona w Polsce od połowy marca przez Plus GSM) zwiększa wartość transferu danych do 43 kb/s dzięki wykorzystaniu wolnych kanałów transmisji - a to już znaczny postęp. Jednak dopiero technologia GPRS, którą w tym roku wprowadzi kilku największych europejskich operatorów telefonii komórkowej, umożliwi nie tylko osiągnięcie transferu powyżej 50 kb/s (w przyszłości do 115 kb/s), lecz przede wszystkim transmisję pakietową. Oznacza to, że terminal GPRS - telefon, palmtop czy notebook - będzie cały czas zalogowany do sieci, tak jak w normalnej sieci LAN.

Sprawdzenie poczty elektronicznej nie będzie wymagało wybrania numeru dostępowego, a opłata będzie zależała nie od czasu połączenia, ale od liczby przesłanych pakietów.

Większość najnowszych (czytaj: tegorocznych) telefonów GSM obsługuje HSCSD. Na aparaty GPRS przyjdzie jeszcze poczekać, choć np. Samsung i Sagem na targach CeBIT przedstawiły pierwsze słuchawki współpracujące z przyszłościową technologią pakietową.