Laptop Nokii?

Olli-Pekka Kallasvuo, prezes Nokii, przyznał, że koncern rozważa rozpoczęcie produkcji komputerów przenośnych. Pogłoski o podobnych zamiarach fińskiego giganta pojawiły się już w ubiegłym roku, jednak aż do tej pory nie miały one oficjalnego potwierdzenia w wypowiedziach wysokich przedstawicieli spółki.

Jak twierdzi Kallasvuo, firma aktywnie analizuje możliwość wejścia na rynek laptopów. Jego zdaniem, nie trzeba wybiegać zbyt daleko w przyszłość, aby dostrzec, że telefon komórkowy i komputer osobisty, jakie znamy dziś, będą pod wieloma względami upodabniać się do siebie. Wskaźnikiem zapowiadanych zmian ma być fakt, że w dzisiejszych czasach miliony ludzi po raz pierwszy styka się z Internetem dzięki telefonowi - uważa Fin, cytowany przez serwis agencji Reutera.

W segmencie komputerów przenośnych działa już wiele silnych marek. Nokia nie stoi jednak na słabej pozycji wobec Della, HP, Asusa czy Acera. Koncern dysponuje bowiem dużymi możliwościami wytwórczymi oraz rozbudowaną siecią dostawców i dystrybutorów. Ponadto, czołowi operatorzy telefonii komórkowej już od pewnego czasu - w ramach oferty mobilnego, bezprzewodowego dostępu do Internetu - umożliwiają abonentom możliwość kupna komputera przenośnego (w Polsce są to tzw. oferty "komputerów za złotówkę") co także stwarza Nokii ciekawe perspektywy ekspansji.

W kontekście tych doniesień warto przypomnieć, że fiński gigant zyskuje nowych konkurentów na "macierzystym" rynku telefonii komórkowej. Ostatnio do grona producentów smartfonów dołączył Acer. Firma ta w czasie targów Mobile World Congress poinformowała o planach wprowadzenia do sprzedaży urządzeń z rodziny Tempo. Będą one wyposażone w ekrany dotykowe i dostarczane z systemem Windows Mobile 6.1.