Laptop dla twórców Acer ConceptD 5 z nowym procesorem Intel Core i7-8705G

Acer ConceptD to laptop z nowej serii przeznaczonej dla twórców.

Procesory Intel Kaby Lake G zostały zaprezentowane po raz pierwszy ponad rok temu w styczniu 2018 roku. Były to chipy zintegrowane z dedykowaną kartą graficzną Radeon RX Vega M. Układ ten miał być stosowany w cienkich laptopach dla bardziej wymagających użytkowników. Intel dostarczył wydajne czterordzeniowe procesory ósmej generacji, a AMD przygotował kartę graficzną wydajniejszą od zintegrowanych układów Intel UHD.

Całość miała zapewniać wysoką wydajność w połączeniu z energooszczędnością. Przez rok nie wiele słyszeliśmy o rozwoju układów z rodziny Kaby Lake G. Do teraz. Najnowszy laptopa Acer ConceptD 5 zaprezentowany w Nowym Jorku wyposażony jest w procesor Intel Core i7-8705G. Sprzedaż ma się rozpocząć jeszcze w kwietniu, a cena detaliczna w USA zaczyna się od 1699 dolarów (około 6400 zł).

Laptop dla twórców Acer ConceptD 5 z nowym procesorem Intel Core i7-8705G

Źródło: Acer

Intel podczas prezentacji układów w 2018 roku zapewniał, że układ Radeon RX Vega M ma zapewniać wydajność podobną do tej oferowanej przez kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti. Liczyliśmy wtedy na szybkie wprowadzenie do sprzedaży urządzeń wyposażonych w ten układ. Całość wyglądała naprawdę dobrze i mogła sporo namieszać na rynku droższych i wydajniejszych ultrabooków. Niestety od czasu prezentacji pokazano jedynie kilka urządzeń wyposażonych w układy Kaby Lake G np. Dell XPS 15 9575 i HP Spectre X360 z matrycą o przekątnej 15 cali oraz autorskie komputery Hades Canyon z serii NUC.

W chwili obecnej, kiedy to procesory Intel'a ósmej i dziewiątej generacji w urządzeniach mobilnych oferują nawet sześć rdzeni należy się zastanowić, czy Kaby Lake G jest jeszcze istotne.

Acer ConcpetD 5$ posiada w swoim wnętrzu procesor z rodziny Kaby Lake G, a całe urządzenie waży niespełna 1,5 Kg. Do wyboru mamy procesor Intel Core i5-8305G oraz Core i7-8705G. Matryca ma przekątną 15,6 cala, rozdzielczość 4K oraz jasność wynoszącą do 400 nitów. Pokrycie gamy Adobe RGB wynosi 100 procent. Komputer wyposażony może być w 8 GB lub 16 GB pamięci RAM DDR4 pracującej w trybie dual-channel, dysk SSD o pojemności 512 GB lub 1 TB w konfiguracji RAID 0 lub z pojedynczym dyskiem SSD o pojemności 256 GB lub 512 GB.

Laptop dla twórców Acer ConceptD 5 z nowym procesorem Intel Core i7-8705G

Źródło: Acer

Zastosowano porty USB 3.1 Gen 1, USB typu C, trzy klasyczne USB typu A, pełnowymiarowe HDMI i wbudowany czytnik kart SD. Komputer posiada także Wi-Fi 5 oraz czytnik linii papilarnych zintegrowany z Windows Hello.

ConceptD 5 dzięki swojej niewielkiej wadze może stanowić konkurencje dla ultrabooków z matrycami o przekątnej 13,3 oraz 14 cali. Dzięki szybszej, dyskretnej grafice i wydajnemu procesorowi będzie od nich wydajniejszy.

Powoli myśleliśmy już, że Intel nie będzie rozwijał już procesorów z serii Kaby Lake G. Dobrą wiadomością jest jednak ich powrót w nowym laptopie od Acer'a. Niestety złą nowiną jest cena. Model ConceptD do tanich nie należy - jego cena startuje od 1699 dolarów, a konfiguracja z topowym procesorem Intel Core i7-8705G będzie z pewnością droższa#.