Laptop za... 10 dolarów

Jak donosi magazyn Times of India, 3 lutego zostanie zaprezentowany najnowszy krzyk mody w segmencie tanich laptopów edukacyjnych. Urządzenie zaskakuje ceną, wynoszącą 500 rupii, czyli w przeliczeniu - ok. 10 dolarów. To zaledwie 10% ceny laptopa XO, stworzonego i rozpowszechnianego pod auspicjami projektu One Laptop Per Child.

Maszyna ma dysponować 2 gigabajtami pamięci operacyjnej, modułem komunikacji bezprzewodowej oraz charakteryzować się bardzo niskim zapotrzebowaniem na prąd (2 waty). Brak oficjalnych informacji, pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego będzie funkcjonować laptop, należy jednak spodziewać się w tym miejscu dystrybucji Linuksa. Komputer jest elementem ogłoszonego przez indyjski rząd programu Narodowa Misja na rzecz Edukacji. W jego ramach planowane jest również udostępnienie podręczników w Internecie.

Cena 10 dolarów za egzemplarz ma zostać osiągnięta w momencie, gdy ruszy masowa produkcja urządzenia - to zaś zapowiadane jest na lato 2009 r. Obecnie koszt laptopa oscyluje na poziomie 20 USD. Rząd Indii nie ujawnił natomiast, czy laptop będzie dostępny w komercyjnej sprzedaży.

Prace nad komputerem zainicjowane zostały trzy lata temu przez grupę kilku indyjskich organizacji, w tym Vellore Institute of Technology, Indian Institute of Science i IIT-Madras. Było to wynikiem niezadowolenia indyjskiego rządu ze zbyt wygórowanej jego zdaniem ceny laptopa XO (którym Nicholas Negroponte w tym czasie próbował zainteresować tamtejszych polityków) do której dochodziły jeszcze "koszty ukryte", podnoszące cenę maszyny do ok. 200 USD.