Laptopy Apple bardziej zawodne niż Asus, Toshiba i Sony

Laptopy marki Apple są bardziej zawodne niż konkurencyjne i tańsze produkty firm takich jak Asus, Toshiba czy Sony - wynika z analiz SquareTrade, która przeanalizowała ponad 30 tys. zgłoszeń gwarancyjnych od swoich klientów. Badania wykazały również, że netbooki są o 20% bardziej zawodnym sprzętem niż pozostałe urządzania przenośne.

Awaryjność laptopów do 3 lat po zakupie

SquareTrade, zajmująca się dystrybucją i naprawą komputerów przenośnych, opublikowała raport dotyczący awaryjności notebooków. Z dokumentu wynika, że najbardziej niezawodny sprzęt oferuje Asus, Toshiba i Sony. Ciekawostką jest, że na czwartym miejscu znalazło się Apple, które uznawane

SquareTrade przeanalizowała 30 tys. zgłoszeń gwarancyjnych nadesłanych przez użytkowników nowych komputerów przenośnych (do trzech lat). Firma wytypowała 3 tysiące laptopów każdego z 9 producentów i prześledziła jego żywotność.

Zobacz również:

Wyniki szokują: okazało się, że w ciągu 35 miesięcy od zakupu co trzeci klient zgłosił swój komputer do naprawy (31% osób). Dwie trzecie osób natomiast (20,4%) reklamowało produkcyjną wadę sprzętu. Tylko 10,6% osób twierdziło natomiast, że przyczyniło się do awarii swojego urządzenia.

Z zestawienia wynika, że Asus z wynikiem poniżej 10% zwrotów w pierwszych 2 latach użytkowania i 15,6% w trzecim roku użytkowania oferuje najbardziej niezawodne komputery przenośne. Na drugim miejscu znalazła się Toshiba z wynikiem poniżej 10% w 2 roku i 15.7% w trzecim po zakupie:

Laptopy Apple bardziej zawodne niż Asus, Toshiba i Sony

Awaryjność laptopów - producenci

"Apple w połowie stawki nie jest żadnym zaskoczeniem. Niespodzianką jest za to ASUS, który - jak okazało się z naszej analizy - oferuje najmniej awaryjny sprzęte"- powiedział wiceprezes marketingu w SquareTrade.

Z raportu SquareTrade wynika, że netbooki cechują się o 23% większą awaryjnością niż klasyczne laptopy oferowane w cenach 400-1000 dolarów. Awaryjność jest też aż o 38% większa przy zestawieniu z laptopami kosztującymi powyżej tysiąca złotych. "Do trzech lat po zakupie połowa klientów korzystających z netbooków zgłosi jakąś wadę sprzętu" - czytamy w raporcie SquareTrade. Firma dodaje jednak, że trudno jej badać ten rynek - netbooki są bowiem produktem stosunkowo nowym, a na listach sprzedaży dominują marki ASUS i Acer.

Pełen raport: SquareTrade Research: Nearly 1 in 3 Laptops fail over 3 years. An analysis of reported laptop failures from malfunctions and accidental damage.