Laptopy Dell i HP droższe przez zmowę cenową producentów napędów

Ośmiu producentów napędów optycznych ustawiało przetargi dla komputerów firm Dell i HP.

Komisja Europejska poinformowała, że od czerwca 2004 roku do listopada 2008 roku ośmiu producentów (Philips, Lite-On, joint venture Philips & Lite-On Digital Solutions, Hitachi-LG Data Storage, Toshiba Samsung Storage Technology, Sony, Sony Optiarc, Quanta Storage) stworzyło kartel, którego celem było utrzymanie odpowiednio wysokich cen na napędy optyczne będące przedmiotem przetargów organizowanych przez firmy Dell i HP.

Wspomniani producenci zdawali sobie sprawę z tego, że łamią prawo ustalając pomiędzy sobą warunki, na jakich będą uczestniczyli w przetargach. Robili jednak wszystko, aby uniknąć wpadki, co przejawiało się m.in. prowadzeniem rozmów na parkingach, czy w kinach.

Za powyższe działania Komisja Europejska nałożyła grzywnę w łącznej wysokości 116 377 000 euro, którą rozłożyła następująco:

Kara nałożona przez Komisję Europejską na producentów napędów optycznych, którzy oszukiwali podczas przetargów

Kara nałożona przez Komisję Europejską na producentów napędów optycznych, którzy oszukiwali podczas przetargów

KE uwzględniła w przypadku firm Philips, Sony i Sony Optiarc, że uczestniczyły one w zmowie dotyczącej jedynie Della. Firmy Philips, Lite-On i Philips & Lite-On dzięki doniesieniu o opisanym procederze w ogóle uniknęły kary. Firma Hitachi-LG Data Storage zapracowała na 50-procentową "zniżkę" dzięki współpracy z KE.