Laptopy Huawei po cichu wracają do Microsoft Store

Huawei Matebook X Pro, Matebook D oraz Matebook 13 są znowu dostępne w sklepie Microsoft.

W maju 2019 roku wszystkie laptopy produkowane przez Huawei tajemniczo zniknęły z sklepu internetowego Microsoft Store. Teraz w połowie czerwca wracają do niego z powrotem.

Laptopy Huawei po cichu wracają do Microsoft Store

Microsoft w dalszym ciągu sprzedaje laptopy od Huawei. Możemy kupić flagowy model Huawei Matebook X Pro, tanie komputery z serii Matebook D oraz Matebook'a 13. Prawie wszystkie konfiguracje sprzętowe są dostępne. Jedynie bazowy model Matebook X Pro z procesorem Intel Core i5 i 256 GB nośnikiem SSD jest niedostępny. Microsoft nie skomentował jeszcze swojego związku z Huawei oraz stosunków, jakie panują obecnie pomiędzy firmami. Przypominamy, że przed wpisaniem na czarną listę chińskiego giganta Microsoft dosyć mocno reklamował jego sprzęty w swoim sklepie internetowym.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [30.07.2021]
  • Windows 11 już w stadium beta. Co się zmieniło, jak zainstalować?
  • Windows 11 pozwoli zarobić na aplikacjach w Microsoft Store

Nigdy nie było dokładnie wiadomo, jak amerykańscy giganci technologiczni traktują Huawei. Wpisanie chińskiego giganta na czarną listę handlową USA spowodowało wiele komplikacji. Huawei został odcięty od Androida oraz wielu innych dostawców komponentów, jak Intel (procesory), Qualcomm (moduły łączności) czy Microsoft (oprogramowanie). Microsoft, jako dostawca Huawei w zakresie licencji na system Windows i innych powiązanych usług, musi jeszcze publicznie skomentować, czy wprowadza zakaz. Wiemy jednak, że posiadacze wyprodukowanych i sprzedanych już komputerów Huawei z Windowsem nie mają się czego bać. To Microsoft odpowiada za udostępnianie aktualizacji Windows'a, więc nawet, jeżeli Huawei nie będzie mógł już kupować licencji istniejące już laptopy nadal będą dostawały poprawki zabezpieczeń oraz aktualizację oprogramowania.

Udało nam się dowiedzieć, że Microsoft sprzedaje urządzenia, które posiada w swoich magazynach, ale nie planuje w chwili obecnej domawiania kolejnych egzemplarzy. Firma twierdzi, że działania te mają związek z "bieżącą inwentaryzacją". Przedstawiciele Microsoftu zdradzili, że "Oceniają i nadal będą reagować na wiele zawiłości biznesowych, technicznych i regulacyjnych", które wynikają z wpisania Huawei na czarną listę.

Laptopy Huawei po cichu wracają do Microsoft Store

Wiele firm nie do końca wie, jakie działania podjąć w związku z zawirowaniami w obrębie Huawei. Niedawno Lisa Su - dyrektor generalny AMD powiedziała na targach Computex, że firma "przestrzega przepisów amerykańskich". Mimo to Su nie potwierdziła, że AMD wstrzymuje sprzedaż komponentów firmie Huawei. Przypominamy, że chińskie przedsiębiorstwo uzyskało 90 dniowe odroczenie od tej decyzji, więc ma czas, aby zakupić jak największą ilość komponentów na przyszłość. Firmie AMD obecna sytuacja również nie odpowiada, ponieważ jeden z lepiej sprzedających się laptopów czyli Huawei Matebook D 14 korzysta z procesora AMD Ryzen 2500U.

Best Buy zaprzestał sprzedaży telefonów i laptopów firmy Huawei. Z drugiej strony Amazon stale dystrybuuje produkty chińskiego giganta. Podobnie, jak inni producenci również Amazon nie komentuje sprawy.

Laptopy Huawei po cichu wracają do Microsoft Store

Z obecnych informacji wynika, że w związku z decyzją amerykańskiego rządu Huawei odwołał premierę nowego modelu laptopa, a straty spowodowane wpisaniem firmy na czarną listę mogą kosztować nawet 30 miliardów dolarów.