Laptopy do zadań specjalnych

Kupując laptopa często kierujemy się najpierw jego wydajnością, potem wyglądem i wyposażeniem a zapominamy o konstrukcji obudowy, która powinna nie tylko być lekka i stylowa, ale również wytrzymała. Dotyczy to szczególnie laptopów biznesowych, które są mocno eksploatowane i traktowane jako narzędzie pracy a nie dodatkowy gadżet do zabawy.

Większość producentów ma w swojej ofercie laptopy o wzmocnionych konstrukcjach, np. stopem magnezu czy aluminium. Warto też wspomnieć o takich firmach jak Getac czy Panasonic, które wyspecjalizowały się w produkcji laptopów dla osób pracujących w najbardziej wymagających środowiskach. Oferują oni konstrukcje potrafiące nie tylko przetrwać przejechanie samochodem, czy też upadek z kilku metrów, ale również obudowy odporne na zalania wodą czy pył.

Sprawdź zanim kupisz

Kupując laptop każda osoba może szybko i bez większych problemów sprawdzić z jak mocną  konstrukcją ma do czynienia. Jest to bardzo istotne bo nawet z pozoru identyczne konstrukcje  potrafią się znacznie od siebie różnić jeżeli chodzi o wytrzymałość i konstrukcję obudowy. Najlepiej jest to sprawdzić w sklepie.  Wystarczy np. chwycić  obudowę laptopa po przekątnej i spróbować ją wygiąć.  Jeżeli łatwo się wypacza a klapki zaczynają się przesuwać to będzie pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak bo z zamkniętą klapą laptop powinien być sztywny a wszystkie elementy dobrze do siebie przypasowane.

Ten sam test warto zrobić przy otwartej klapie obudowy a gdy laptop da się łatwo "zwichrować", będzie to sygnał, że konstrukcja obudowy jest dosyć wiotka. Warto też sprawdzić czy klawiatura i touchpad nie uginają się zbytnio pod naciskiem. Większość laptopów natomiast wykazuje tendencje do uginania się obudowy w miejscu, gdzie jest zamontowany napęd optyczny. To normalne, szczególnie wśród laptopów z napędem tackowym. Mając laptop w ręce warto też bacznie przyjrzeć się nie tylko jego górnej części obudowy, ale i dolnej. Im mniej jest w niej klapek tym lepiej, bo konstrukcja jest wówczas mocniejsza i sztywniejsza.

Mocna klapa chroniąca ekran

Najważniejszy element w laptopie to konstrukcja klapy, w której zamontowany jest  ekran. Musi być ona nie tylko mocna, ale też wykonana z dobrej jakości materiałów. Niestety tendencja jest raczej odwrotna, bo laptopy są coraz cieńsze co odbija się na grubości i sztywności klap chroniących ekrany. W efekcie nietrudno jest o usterkę mechaniczną matrycy.

W przypadku niektórych laptopów z wiotką klapą wystarczy złapać laptop z róg ekranu i obrócić go, aby matryca pękła. Silniejsze naciśniecie klapy czy też położenie przez przypadek cięższego przedmiotu na obudowie laptopa też może doprowadzić do uszkodzenia ekranu. Co istotne, to wszystko są uszkodzenia mechaniczne, których gwarancja nie obejmuje a koszt wymian matrycy w laptopie często jest nieopłacalny.

Warto wiec sprawdzić jak mocna jest konstrukcja klapy w kupowanym laptopie.  Wystarczy w tym celu nacisnąć  pokrywę na środku i oberwać, czy powoduje to odkształcenie matrycy - najlepiej to widać przy działającym laptopie. Jeżeli pokrywa jest mocna, nie powinno być żadnych zmian na ekranie i to świetna wiadomość. Dobra konstrukcja wymaga użycia sporej siły, aby odkształcić matrycę, a najbardziej podatne na uszkodzenia będą pokrywy zbudowane z cienkiego plastyku. Zwrócić należy również uwagę na zawiasy mocujące klapę do obudowy. Najlepiej gdy są wykonane z jednego kawałka aluminium a plastykowe powinny być grube i szerokie.

<h2>Praktyczna konstrukcja</h2>W pogoni za stylowym wyglądem często odkładane są na  bok konstrukcje z dobrej jakości plastyku na rzecz laptopów wykonanych z materiałów przypominających aluminium czy o błyszczących obudowach na wysoki połysk. To spory błąd, bo tego typu konstrukcje szybko tracą swój urok i są  niepraktyczne w użytkowaniu. Błyszczące pokrywy utrzymane w kolorze fortepianowej czerni szybko pokrywają się nieestetycznymi odciskami palców a  mikro ryski czy też otarcia powstają już po kilku dniach używania laptopa. Trzeba z nim  obchodzić się bardzo ostrożnie, np. chować do miękkiego pokrowca, bo szybko się rysuje i niszczy. Z kolej malowane elementy wykonane z cienkiej blachy mającej przypominać aluminium często tracą swój urok i po kilku miesiącach używania zaczyna z nich schodzić farba. Dlatego chcąc mieć ładny,  praktyczny i niedrogi laptop warto wybrać modele wykonane w całości z dobrej jakości plastyku, najlepiej matowego, albo o chropowatej powierzchni (z wyraźnie wytłoczoną fakturą). Wówczas nie są widoczne odciski palców, drobne ryski a laptop przez to dłużej zachowuje swój pierwotny wygląd. W przypadku modeli wykonanych na wysoki połysk trzeba  zwrócić uwagę na modele o wyraźnym wzorze a nie jednolitym kolorze, bo wówczas odciski palców, czy mikro ryski będą dużo mniej widoczne.

Materiał ma znaczenie

W lepszej sytuacji są osoby mogące sobie pozwolić na droższego laptopa wykonanego nie tylko z plastyku, ale i aluminium (np. górna pokrywa klapy chroniącej ekran). Bo to materiał o dużej sztywności a zarazem bardzo lekki. Dzięki niemu np. ultrabooki mogą być jednocześnie lekkie i mocne. Dodatkową zaletą tego materiału jest dobra przewodność cieplna, która sprawia, że szybciej jest oddawane ciepło nagromadzone wewnątrz obudowy.

Alternatywą są laptopy wykonane ze stopu magnezu, który również jest lekki i sztywny, choć nie wygląda tak stylowo jak aluminium. Są one kilkanaście razy bardziej odporne niż konstrukcje tradycyjnych laptopów.

Odporny na zalania

Klawiatury odporne na zalania są montowane już w niezbyt drogich laptopach. Trzeba jednak odróżnić konstrukcje wyposażone w klawiatury odporne na zalania od wodoszczelnych laptopów. Te pierwsze dzięki odpowiednio zaprojektowanej szczelnej klawiaturze i kanalikom odprowadzającym wodę dają niezbędny czas do tego, aby można było wyłączyć laptopa zanim woda przedostanie się do wnętrza obudowy. Najczęściej też nie może być jej też zbyt dużo, bo otwory  i kanaliki odprowadzające wodę na zewnątrz obudowy są niewielkie. Po wylaniu na nie wody producenci i tak zlecają wizytę w serwisie lub dokładne wysuszenie obudowy zanim ponownie laptop zostaje uruchomiony.

Wodoszczelne laptopy mogą natomiast bez problemów pracować zalane większa ilością wody, choć najczęściej nie pod ciśnieniem. Tego typu laptopy wyposażone są nie tylko w szczelną klawiaturę, touchpada i kanaliki odprowadzające wodę, ale i  specjalne uszczelki na gniazdach, które zapobiegają przedostawaniu się wody czy kurzu do wnętrza obudowy.

Dell XPS 13

Dell XPS 13

Cena: 4000 zł

Dell XPS 13 zachwyca mocną i nietuzinkową obudową, która pod względem sztywności może konkurować z najlepszymi konstrukcjami a w korelacji wagi (1,36 kg) do wytrzymałości okazuje się jedną z najlepszych.

Obudowa z zamkniętą klapą jest bardzo sztywna i odporna na odkształcenia. Podobnie jak w większości laptopów z serii XPS, jakość i niemal ascetyczny wygląd okazują się tworzyć nietuzinkową i zwartą konstrukcję. Laptop wyposażony jest tylko w dwa gniazda USB, z których tylko jedno zgodne jest z najnowszą specyfikacją USB 3.0. Producent dodaje jeszcze małe gniazdo DiplayPort. Oczywiście nie mogło zabraknąć dwóch bezprzewodowych interfejsów, czyli Wi-Fi ("n") i Bluetooth. Niestety na wyposażeniu nie znalazł się modem 3G.

Dell XPS 13 wykorzystuje nowoczesny procesor Intela Core i5 2467M, który oferuje bardzo dobry stosunek ceny do możliwości. To dwurdzeniowa jednostka z możliwością wykonania do czterech wątków w jednym cyklu zegara o prędkości 1,6 GHz. Prędkość ta może zostać zwiększona do 2,3 GHz (technologia Turbo Boost 2.0), gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie procesora. Procesor ten w tandemie z zintegrowaną kartą graficzną, lekką i sztywną obudową  okazuje się idealny do pracy na wyjazdach. Warto wspomnieć też o zastosowanym dysku SSD, który oferuje odczyt na poziomie 300 MB/s - czyli kilkukrotnie wyższy niż nawet najszybszych nośników HDD stosowanych w przeciętnych laptopach.

Co istotne Dell XPS 13 podobnie jak większość ultrabooków oferuje długi czas pracy na baterii, który wynosi około dziewięciu godziny (przeglądanie dokumentu PDF - MobileMark2007 Reader). W bardziej obciążającym teście MobileMark 207- Productivity laptop uzyskał również bardzo dobry rezultat (423 minuty).