Laptopy hybrydowe - pojedynek modeli Sony i Asusa

Asus Taichi 21 i Sony Vaio Duo 11 to dwa nowe modele laptopów hybrydowych - konstrukcji łączących cechy laptopa i tabletu. Pierwszy wyposażony jest w dwa ekrany drugi dysponuje jednym. Sprawdziliśmy, który komputer jest lepszy.


Asus Taichi 21 i Sony Vaio Duo 11 to najnowsi przedstawiciele nowej generacji laptopów hybrydowych, które dzięki wbudowanym w górną klapę obudowy ekranom dotykowym łączą w sobie cechy laptopa i tabletu. Oba komputery korzystają z najnowszego systemu Microsoftu Windows 8, który idealnie nadaje się do pracy z dotykowymi ekranami. Asus Taichi oprócz dotykowego ekranu zamontowanego w klapę laptopa wyposażony jest też w standardowy ekran.

Oba komputery zostały poddane jednakowej procedurze testowej, w której oceniane były za: konstrukcję, wyposażenie, ekran, jakość pracy, wydajność oraz czas pracy na baterii. W każdej z kategorii wyłanialiśmy zwycięzcę, który otrzymywał jeden punkt, w przypadku remisu oba komputery dostawały po jednym punkcie. Suma zdobytych punktów zdecydowała o zwycięstwie.

Konstrukcja

Oba laptopy na pierwszy rzut oka są podobnej wielkości, ale Asus Taichi 21 jest nieznacznie mniejszy (306 x 199 x 17 mm) od Sony Vaio Duo 11 (320 x 199 x 18 mm). Podobna grubość i obudowy wykonane z dobrej jakości błyszczącego czarnego plastyku i aluminium sprawiają, że komputery te wyglądają nowocześnie i stylowo. Wszystkie elementy obudowy w obu laptopach są starannie wykonane. Błyszczący plastyk zastosowano głównie do budowy klapy i górnej części obudowy, a aluminium w dolnej części obudowy. To mocne i zwarte konstrukcje, które po zamknięciu klapy są bardzo sztywne. Ciekawostką są regulowane tylne stopki w laptopie Sony, które sprawiają, że można nieco podnieść tył laptopa i dzięki temu zwiększyć kąt nachylenia ekranu. To istotna cecha, bo komputer ten posiada dosyć nietypowe zawiasy ekranu, który można ustawić tylko w jednej pozycji i nie ma możliwości zmiany jego kąta nachylenia.

W Asusie zastosowano standardowe zawiasy do ekranu, które pozwalają na odchylanie ekranu. Jednak wbrew pierwszemu wrażeniu to rozwiązanie Sony jest praktyczniejsze, bo na tego typu hybrydach pracuje się głównie na ekranie dotykowym, gdy jest on położony na płasko. Odchylamy go tylko wtedy gdy chcemy korzystać z wbudowanej klawiatury, co niestety w przypadku Taichi powoduje, że musimy korzystać ze zwykłego ekranu, który znajduje się z drugiej strony klapy.

Podsumowując, oba komputery mają podobne obudowy, jeżeli chodzi o rozmiary, jakość wykonania jak i wagę.

Sony Vaio Duo 11

Sony Vaio Duo 11

Wynik: Remis

Wyposażenie

Główna różnica pomiędzy tymi laptopami tkwi w liczbie zastosowanych ekranów, bo Asus Taichi ma ich dwa (dotykowy i standardowy) a Sony Duo tylko jeden (dotykowy). Laptopy te różnią się też wyposażeniem w dodatkowe gniazda. W Sony znajdują się pełnowymiarowe gniazda VGA, HDMI. LAN i dwa USB 3.0. W Asusie zamontowano również dwa pełnowymiarowe gniazda USB 3.0, ale nie jest on wyposażony w pełnowymiarowe gniazda HDMI i VGA tylko ich mniejsze odpowiedniki. Utrudnia to ich wykorzystanie, bo wraz z laptopem musimy nosić przy sobie odpowiednie przejściówki. Zabrakło w nim również wyjścia LAN do podłączenia sieci przewodowej. Oba komputery wyposażone są w oddzielne przyciski do regulacji głośności oraz przełącznik do blokowania funkcji automatycznego obracania ekranu. Dodatkowo, w obu komputerach tuż obok ekranu dotykowego zamontowano podświetlany przycisk "Windows", który pozwala na szybkie przechodzenie do głównego pulpitu roboczego w Windows 8.

Każdy z komputerów wyposażony jest też w dwa najpopularniejsze interfejsy bezprzewodowe Bluetooth i Wi-Fi "n" oraz dysk SSD. Szkoda, że na wyposażeniu nie znajdziemy modemów 3G/4G, które powinny być montowane w każdym urządzeniu przystosowanym do pracy na zewnątrz. Szczególnie, że oba komputery są dosyć drogie.

Sony VAIO Duo 11 dzięki wbudowanym pełnowymiarowym gniazdom łatwiej jest podłączyć do innych urządzeń, z drugiej strony Asus Taichi 21 ma dwa ekrany i większą klawiaturę, na której wygodniej się pracuje. Zdecydowaliśmy się jednak przyznać zwycięstwo Sony, ponieważ posiada większą liczbę dodatkowych gniazd, a dodatkowo producent dołącza do niego elektroniczne pióro, które pozwala na np. robienie odręcznych notatek czy zaznaczania małych elementów.

Asus Taichi 21

Asus Taichi 21

Wynik: Zwycięstwo Sony Vaio Duo 11

Ekran

Asus Taichi wyposażony jest w ekran dotykowy o przekątnej 11,6 cali, który zamontowano po zewnętrznej stronie klapy obudowy oraz drugi standardowy (bez funkcji rozpoznawania dotyku) umieszczony po wewnętrznej stronie klapy. Oba pracują w naturalnej rozdzielczości 1920x1080 pikseli i mają przekątną 11,6 cali. W Sony VAIO Duo 11 zastosowano tylko jeden ekran dotykowy o przekątnej 11,6 cali, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1920x1080 pikseli.

Zarówno w Sony jak i Asusie zaawansowane ekrany dotykowe potrafią rozpoznać dotyk w 10 punktach jednocześnie a system pozycjonowania dotyku jest precyzyjny i szybki. Jasność na poziomie 250 nitów jest również bardzo dobra, a kąty widzenia są szerokie, podobnie jak jakość generowanego obrazu. Główna w tym zasługa zastosowanych matryc IPS, które po względem jakości generowanego obrazu biją na głowę tańsze i często stosowane w laptopach ekrany TN. Podobne parametry ma drugi ekran montowany w Asusie, tyle że w przeciwieństwie do dotykowego nie jest wyposażony w błyszczącą powłokę, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Z uwagi na to, że zastosowane ekrany oferują niemal identyczne parametry w tej rundzie nie da się wyłonić jednoznacznego zwycięzcę.

Wynik: remis

Jakość pracy

W praktyce duża rozdzielczość (1920x1080 pikseli) przy relatywnie niskiej przekątnej powoduje, że wyświetlane czcionki są bardzo małe i czasami trudno jest wybrać jakąś opcję palcem podczas pracy z ekranem dotykowym. Przychodzi tutaj z pomocą system skalowania czcionek wbudowany w Windows 8, który sprawia, że po zwiększeniu rozmiaru czcionek z małych na średnie opcje są łatwiejsze do wyboru a czcionki większe. W przypadku Sony VAIO Duo 11 do dyspozycji jest też funkcjonalne elektroniczne piórko, które pozwala pracować na tablecie jak na notatniku. Dodatkowo możemy korzystać z wskaźnika AccuPoint zamontowanego pomiędzy klawiszami klawiatury, który pozwala na precyzyjne sterowanie kursorem, choć wymaga to przyzwyczajenia. W Asusie oprócz dotykowego ekranu do dyspozycji jest tabliczka dotykowa, która pozwala na sterownie kursorem gdy pracujemy ze standardowym ekranem i fizyczną klawiaturą. W praktyce więc pomimo tego, że oba laptopy wyposażone są w niemal identyczne ekrany dotykowe pracuje się na nich różnie.

O wiele wygodniejsze i praktyczniejsze jest rozwiązanie Sony, które pozwala na jednoczesną pracę z klawiaturą i dotykowym ekranem. Asus umożliwia co prawda przełączanie się pomiędzy ekranami, ale nie działa to płynne, szybko i bez problemów. Poza tym jaki jest sens przełączania się na drugi ekran, który ma identyczną rozdzielczość i przekątną?

Sony Vaio Duo 11

Sony Vaio Duo 11

Wynik: zwycięstwo Sony Vaio Duo

Wydajność

Oba laptopy wyposażone są w typowo ultrabookowe konfiguracje, bo wykorzystują najnowsze jednostki Intela trzeciej generacji, które charakteryzują się niskim poborem prądu i dobrymi możliwościami. W przypadku Sony VAIO Duo 11 jest to procesor Core i3 3217U, który pozbawiony jest technologii TurboBoost i pracuje z niewielką prędkością 1,8 GHz. To dwurdzeniowa jednostka z możliwością wykonywania do czterech wątków w jednym cyklu zegara (technologia HyperThreading), która pobiera 17 W.

Również w komputerze Asusa zastosowano dwurdzeniowy procesor, ale to bardziej rozbudowana jednostka Core i7 3517U, która wyposażona jest w technologię TurboBoost i gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie procesora potrafi pracować z prędkością wyższą niż nominalne 1,9 GHz (do 3,0 GHz). W testach Core i7 wypada o około 20-30% lepiej, co w połączeniu z zaawansowanymi technologiami, których nie znajdziemy w procesorze Core i3 powoduje, że procesor ten jest bardziej wszechstronny i szybszy.

Podobnie za to wypadają oba komputery jeżeli chodzi o wydajność układu graficznego bo korzystają ze zintegrowanego w procesorze układu graficznego Intela GMA HD 4000, który co prawda jest szybszy od poprzednika (GMA HD 3000), ale to w dalszym ciągu jednostka do pracy z multimediami i słabo radzi sobie w grach.

Oba komputery korzystają z szybkich dysków SSD, których średnia prędkość odczytu wynosi prawie 300 MB/s. Dzięki nim aplikacje oraz system działają płynnie i bardzo szybko. Zarówno Sony jak i Asus uruchamiają się w mniej niż 10 sekund, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Asus Taichi 21

Asus Taichi 21

W tej rundzie z uwagi na szybszy i bardziej wszechstronny procesor wygrał Asus Taichi 21.

Czas pracy na baterii

Asus Taichi 21 i Sony VAIO Duo korzystają z nowoczesnych baterii Litowo Polimerowych, które oferują wyższą wydajność przy mniejszych rozmiarach niż często stasowane w laptopach baterie Li-Ion. Oba komputery w bardzo niesprzyjających warunkach (maksymalna głośność, jasność ekranu) podczas odtwarzania filmu nagranego w formacie 720p z YouTube uzyskały zbliżony wynik (nieco ponad cztery godziny). Dla porównania nowy iPad podczas odtwarzania tego samego filmu pracował przez prawie osiem godzin.

Wynik: remis

Podsumowanie

Jak zauważycie, w kilku kategoriach nie dało się wyłonić jednoznacznego zwycięzcy, bo chociaż to dwie różne konstrukcje to jednak pod wieloma względami są bardzo do siebie podobne. Różnią się głównie innym podejściem sposobu mocowania dotykowego ekranu, a to jak się okazuje istotnie wpływa na komfort pracy. Pracując z tymi hybrydami nie da się oprzeć wrażeniu, że Asus nieco przekombinował dodając drugi ekran, który ma identyczną rozdzielczość, przekątną i w praktyce moglibyśmy się bez niego obejść, gdyby nie to, że jesteśmy zmuszeni do korzystana z niego chcąc pracować na wbudowanej klawiaturze. Sony VAIO Duo 11 pod tym względem jest bardziej spójny i prostszy w obsłudze, dodatkowo ma więcej pełnowymiarowych gniazd, dlatego wygrał.