Laptopy, które zmieniły świat: OSBORNE 1, ThinkPad 700C, iBook G3, MacBook Air, OLPC

Od czasu, gdy w 1968 roku pracujący w Xerox PARC Alan Kay zaprezentował projekt Dynabooka, czyli mającego stanowić narzędzie do nauki dzieci laptopa, komputery przenośne zawojowały świat. Według przewidywań analityków w tym roku po raz pierwszy w historii sprzeda się więcej notebooków niż ich stacjonarnych odpowiedników. Zapraszamy do przygotowanej przez dziennikarzy amerykańskiego PC Worlda galerii prezentującej przełomowe urządzenia, dzięki którym możemy dzisiaj w pełni cieszyć się z ogromnych możliwości jakie stwarzają nam obecnie dostępne modele.

Laptopy, które zmieniły świat: OSBORNE 1, ThinkPad 700C, iBook G3, MacBook Air, OLPC

Cieniutki notebook Apple - MacBook Air

Komputery przenośne pojawiły się na rynku ponad ćwierć wieku temu. Zapoczątkowały one rewolucję w branży IT, dzięki której dzisiaj możemy stać się posiadaczami mobilnego urządzenia pozwalającego na pracę bez dostępu do gniazdka z prądem. Co więcej, urządzenia takie cechują się coraz lepszą wydajnością dorównując pod tym względem niedoścignionym jeszcze kilka lat temu desktopom.

Obecnie klienci mają możliwość wybrania modelu, który dokładnie zaspokoi ich wymagania. Z kwitkiem ze sklepu nie odejdą gracze oraz amatorzy kina. Odpowiedni egzemplarz znajdą również osoby, dla których najważniejszy jest długi czas pracy na baterii oraz ci, którzy szukają niewielkiego, taniego urządzenia zapewniającego możliwość wykonania podstawowych zadań (mowa tu o netbookach). Warto też dodać, że 2009 rok, jeżeli sprawdzą się przewidywania firmy analitycznej iSuppli, będzie przełomowy dla rynku komputerów przenośnych pod względem sprzedaży. Po raz pierwszy w historii mają one bowiem szansę wyprzedzić pod tym względem swoich stacjonarnych kolegów.

Zobacz galerię: "Ewolucja notebooków - przełomowe konstrukcje"