Laptopy na wakacje

Wyjeżdżasz na wakacje, ale nie chcesz rozstawać się z komputerem? A może często podróżujesz i notebook z wytrzymałą baterią jest ci po prostu niezbędny? Przeczytaj nasz test laptopów długo działających na baterii. Opisujemy zarówno uniwersalne konstrukcje, przystosowane do pracy stacjonarnej, jak i modele z ekranami o 13,3-calowej przekątnej, które z uwagi na niewielkie wymiary i wagę świetnie nadają się do pracy mobilnej. Niektóre z nich mogą działać nawet 10 godzin na baterii!


Laptopy z ekranami o 13-14-calowej przekątnej powoli wypierają większe konstrukcje z matrycą o przekątnej 15-calową. Dlaczego? Ponieważ są lżejsze, poręczniejsze, a równie wygodne i wydajne jak ich większe odpowiedniki. Do wyboru jest kilkadziesiąt modeli o różnej wydajności i możliwościach. Najtańsze z nich korzystają z procesorów tzw. ekonomicznych serii i mają zintegrowany układ graficzny. Cechują się więc niską wydajnością w przetwarzaniu grafiki 3D i długim czasem pracy na baterii. Najdroższe konstrukcje w niczym nie ustępują ultrabookom, oferując mocne i zarazem cienkie obudowy wykonane ze stopu magnezu oraz wysoką wydajność dzięki zastosowaniu szybkich procesorów i dysków SSD. Potrafią też długo działać na baterii (np. Asus UX44 w naszym teście działał prawie przez 10 godzin).

Wybór laptopa długo działającego na baterii nie jest prosty, gdyż większość wytwórców nie podaje, jak ile czasu sprzęt może przepracować bez podłączenia do gniazdka elektrycznego, ograniczając się do opisania pojemności czy rodzaju akumulatora. Nie ma bowiem zunifikowanej procedury, na podstawie której wszyscy producenci mogliby zmierzyć długość czasu pracy laptopa na akumulatorze. W rezultacie, nawet gdy uda się znaleźć informacje o sugerowanym przez producenta czasie pracy laptopa na baterii, nie można tej wartości porównać z wynikami produktów firm konkurencyjnych.

Jak najdłużej na baterii

Największą wytrzymałość zapewniają konfiguracje oparte na najnowszych podzespołach. Obecnie wszystkie procesory Intela dysponują zintegrowanym układem graficznym, charakteryzującym się niskim zapotrzebowaniem na energię. Przykładowo popularny procesor Core i5 2410M ma współczynnik TDP na poziomie 17 W (maksymalny pobór prądu z uwzględnieniem wbudowanego kontrolera pamięci i układu graficznego), podczas gdy sama karta graficzna do laptopa pobiera kilkanaście watów. Różnica jest więc kolosalna. Dla porównania procesor starszej generacji Core i5 pobiera już 35 W.

Są też laptopy z niezintegrowanymi układami graficznymi, i to nie najwolniejszymi, które doskonale pracują na wbudowanym akumulatorze. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu technologii potrafiącej przełączać się między układem graficznym zintegrowanym z procesorem a kartą graficzną. Może to odbywać się w sposób automatyczny (np. technologia Nvidia Optimus) lub ręcznie (ten sposób najczęściej oferują laptopy z podzespołami AMD).

Z doświadczenia wiemy, że Nvidia Optimus najrzadziej zawodzi i powoduje najmniej problemów. Technologia ta praktycznie bez ingerencji użytkownika "inteligentnie" uruchamia bardziej wydajny układ graficzny tylko wtedy, gdy jest potrzebny - np. w grach czy podczas pracy w programach graficznych. Użytkownik Windows 7 może też sam zdecydować, w jakim trybie ma się uruchamiać dany program.

Technologia AMD Switchable Graphics jest w naszej ocenie bardziej kapryśna i w większym stopniu zależna od sterowników, w których zapisane są profile ustawień do gier. Na początku technologia ta pozwalała na ręczne przełączanie kart graficznych, obecnie robi to automatycznie, ale nie działa tak sprawnie jak rozwiązanie Nvidii.

Rzadko się zdarza, aby laptop wykorzystujący podzespoły AMD z osobnym układem graficznym długo pracował na baterii. Powodem jest inna budowa procesora i układów zintegrowanych, które są wprawdzie wydajniejsze od stosowanych w procesorach Intela, ale pobierają więcej prądu.

Tanie i dobre

Laptopy oparte na podzespołach AMD nie są jednak złym wyborem. Jeżeli szukasz tanich konstrukcji, które długo działają na baterii, trudno będzie znaleźć coś lepszego niż procesory z rodziny AMD Brazos. Mowa tu głównie o dwurdzeniowej, energooszczędnej jednostce AMD Dual-Core E 450. Laptop z takim procesorem w zupełności wystarczy do używania pakietów biurowych czy internetu. Możesz też za jego pomocą odtwarzać filmy Full HD, choć najbardziej wymagające, o wysokiej przepływności (bitrate) mogą nie wyświetlać się płynnie. W naszym teście klasycznym przykładem takiego laptopa okazała się konstrukcja MSI X370, wyposażona w procesor AMD E-450 i wyceniona na niecałe 1000 zł (razem z systemem operacyjnym).

Wydajniejsze i bardziej uniwersalne laptopy w cenie do 2500 zł zawierają najczęściej procesory Intela z rodziny Core i3, charakteryzujące się zintegrowanym układem graficznym. Wyposażone w gniazdo HDMI, po podłączeniu do telewizora bez problemów odtwarzają filmy Full HD. Układy z serii Core i3 doskonale współpracują z Windows 7 i mogą posłużyć nie tylko do pracy, ale też zabawy czy obróbki zdjęć.

Dysk SSD daje kopa

Jeżeli zależy ci na szybkości pracy i energooszczędnych rozwiązaniach, radzimy zainwestować w laptop z dyskiem SSD zamiast standardowego HDD. W taki dysk wyposażony został zwycięzca naszego testu Asus  U44SG. Dyski SSD okazują się kilkakrotnie wydajniejsze nawet od najszybszych dysków mechanicznych, co wyraźnie przekłada się na szybkość działania laptopa. Nawet tak proste czynności, jak uruchamianie programów biurowych czy przeglądarek internetowych przebiega zauważalnie sprawniej. Niestety są w dalszym ciągu bardzo drogie (podstawowy model o pojemności 128 GB można kupić za około 500 zł) a ich pojemność rzadko przekracza 256 GB (zwykłe dyski oferują pojemność mierzoną już w terabajtach).

Co kupić

Wybór nie jest łatwy, ponieważ liczba modeli notebooków jest ogromna. W tabeli znajdziesz specyfikacje i wyniki testów 10 najlepszych konstrukcji, które wybraliśmy spośród kilkudziesięciu przetestowanych laptopów.

Tableka z laptopami

Tableka z laptopami