Laptopy w 2012 roku - czego możemy oczekiwać?

Tablety i smartfony święcą wielkie triumfy, ale nie zapominajmy jeszcze o laptopach. Producenci na 2012 rok zapowiadają laptopową ofensywę - notebooki mają być cieńsze, lżejsze, szybsze i mają pracować dłużej na baterii.

Ultrabooki

Oto czego możemy oczekiwać na rynku laptopów w następnym roku.

Laptopy 2012 - najważniejsze nowości

Laptopy w 2012 roku - czego możemy oczekiwać?

Ultrabooki

1. Ultrabooki

Cienkie i leciutkie ultrabooki, które wymyślił Intel to nowa kategoria ultraprzenośnych laptopów i odpowiedź na inwazję tabletów. NA targach CES 2012 w styczniu zostanie przedstawionych od 30 do 50 ultrabooków. Wszystkie będą miały mniej niż 21 mm grubości, mają budzić się z hibernacji w ciągu 7 sekund, trzymać na baterii przynajmniej 5 godzin. Pierwsze ultrabooki już się pokazały - to Acer Aspire S3, Asus Zenbook UX31E, Lenovo IdeaPad U300s i Toshiba Portege Z835a, niedługo pojawi się HP Folio 13.

Laptopy w 2012 roku - czego możemy oczekiwać?

Ultrabooki

2. Intel Ivy Bridge

Nowa generacja procesorów i następca Sandy Bridge (Intel Core i5 i Core i7). Ivy Bridge będzie wykonany już w procesie 22 nm (obecne procesory są wykonane w 32 nm). Układ graficzny będzie obsługiwał DirectX 11 i zapewni lepszą akcelerację wideo. Nowe procesory będą pobierać mniej energii niż obecne procesory oparte Sandy Bridge, a to oznacza dłuższą pracę na baterii. Nowych procesorów i laptopów na nich opartych możemy spodziewać się w po pierwszym kwartale 2012 roku.

Zobacz również:

  • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]
  • Najlepszy laptop dla studenta 2023. Sprawdź, co warto wybrać

3. AMD Trinity

AMD przygotowuje nowy procesor Fusion o nazwie Trinity - ma się pojawić w połowie następnego roku. Jest częściowo oparty na procesorze Bulldozer (który zawiódł w tym roku) i połączony z układem graficznym.

4. Windows 8

Windows 8 może naprawdę namieszać na rynku - wydaje się, że będzie to rewolucja na miarę Windows 95. Dostaniemy zupełnie nowy interfejs Metro i menu Start. Nowy Windows będzie wyglądał zupełnie inaczej. Można go oczekiwać pod koniec 2012 roku. Windows 8 stawia nacisk na obsługę dotykową. Po raz pierwszy Windows będzie obsługiwał procesory ARM.

Laptopy w 2012 - rok sądu?

Wydaje mi się, że nowy rok będzie przełomowy dla laptopów. Albo się obronią, albo stracą popularność. Wydaje się, że jeżeli tylko ultrabooki będą tańsze, a Windows 8 okaże się faktycznie rewolucją, jaką zapowiada Microsoft, to tablety i smartfony będą miały twardy orzech do zgryzienia.

A czego Wy oczekujecie w następnym roku? Czy ultrabooki z Windows 8 poradzą sobie z popularnymi tabletami?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: