Laptopy z OLPC trafią do sklepu Amazon.com

Amerykański dziennik "The Boston Globe" donosi, że autorzy szczytnego przedsięwzięcia "One Laptop per Child" (OLPC) już wkrótce rozpoczną współpracę z popularnym sklepem Amazon.com.

W artykule dziennika "The Boston Globe" czytamy, że przedstawiciele projektu "One Laptop Per Child" zamierzają rozpocząć współpracę ze znanym sklepem internetowym Amazon.com. Według dziennika już w grudniu bieżącego roku oferta sklepu wzbogaci się o notebooki XO sprzedawane w układzie "Give One Get One" (klient kupuje dwa komputery za 400 dolarów i automatycznie przeznacza jeden z nich dla osób potrzebujących).

Idea "laptopa za 100 USD", czyli taniego komputera przeznaczonego dla dzieci z krajów rozwijających się, została zaprezentowana w styczniu 2005 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przez Nicholas Negroponte z MIT. Początkowo wydawało się, że pomysł ten może podzielić los wielu innych projektów - szlachetnych, ale niestety nigdy nie zrealizowanych. Stało się jednak inaczej - po kilku miesiącach idea "laptopa za 100 USD" zaczęła się krystalizować i dzięki temu wiele osób otrzymało już opisywane urządzenia (obecnie zaprezentowano już drugą generację komputera - "Tani laptop OLPC - dwa wyświetlacze, brak klawiatury").

Akcja "Give One Get One" jest częścią przedsięwzięcia i polega na namawianiu klientów by kupowali pakiet dwóch tanich laptopów, z których jeden automatycznie trafia do potrzebujących. Akcja prowadzona była przez dwa miesiące (listopad - grudzień 2007) i zapewniła łącznie 188 tysięcy sprzedanych notebooków XO. Teraz autorzy planują działania na większą skalę - czego wyrazem jest m.in. współpraca ze sklepem Amazon.com. Inne źródła mówią również o wprowadzeniu kampanii do Europy.


Zobacz również