Laptopy z procesorami Intel Ivy Bridge

Porównaliśmy sześć różnych laptopów, których najważniejszą cechą wspólną są najnowsze procesory Intela o architekturze Ivy Bridge: jedne z najlepszych układów, jakie do tej pory stworzono. Sprawdź, który laptop okazał się najlepszy i jakie urządzenia warto kupić.


Niekiedy porównujemy laptopy ze względu na cenę, a czasem w zależności od wielkości ekranu czy kategorii odbiorcy. W tym numerze postanowiliśmy odejść od tej zasady i przygotowaliśmy zestawienie laptopów, które opiera się wyłącznie na procesorach trzeciej generacji z rodziny Intel Ivy Bridge.

Nowe układy zachowały mikroarchitekturę Nehalem (z 2008 roku). Jednak dokonano pewnych zmian: zmniejszono proces technologiczny z 32 nm (tak jak w wypadku Sandy Bridge) do 22 nm. Kluczowe dla tej modyfikacji jest zastosowanie tranzystorów trójbramkowych (tri-gate) które obniżyły zużycie energii w trakcie pracy.

Zobacz również:

  • Najnowszy MacBook Air już jest w magazynach! To będzie ogromna zmiana

Modyfikacje wprowadzone przez Intela zaowocowały zwiększoną wydajnością każdego z zegarów oraz lepszą pracą aplikacji w zakresie procesorów o tej samej częstotliwości taktowania. Jednak ogromnym krokiem naprzód jest zintegrowany procesor graficzny, który zwiększył wydajność pracy.

Pierwsze mobilne procesory Ivy Bridge Intela miały cztery rdzenie o zegarach taktowanych w zakresie od 2,1 (wersja 3612QM) do 2,9 GHz (wersja 3920XM). Czterordzeniowe procesory oferują niezawodność i wyjątkową wydajność działania, spotęgowaną dzięki zastosowaniu technologii Hyper-Threading. Implementacja wielowątkowości zwiększa szybkość obliczeń prowadzonych równolegle przez mikroprocesory. Podzespoły Intela przetestowane na potrzeby niniejszego porównania należały do kategorii średniej (bez najmocniejszych i najsłabszych) procesorów Core i7 o częstotliwości pracy każdego z rdzeni między 2,3 GHz (3615QM) a 2,6 GHz (3720QM). Każdy z badanych procesorów wyposażony był w tryb Turbo, który pozwala na chwilowe automatyczne podkręcenie zegara podzespołu do częstotliwości z zakresu 3,3-3,6 GHz.

W wypadku laptopów niski pobór energii oraz minimalna ilość generowanego ciepła nabierają szczególnego znaczenia. Wymogi te zaspokajają procesory Core i5 z literą U w nazwie (od ultra low voltage, czyli utraniskie napięcie). Przykładowy układ to 1,7-gigahercowa jednostka i5 3317U. Ten typ procesora został wykorzystany przez Apple’a w MacBooku Air oraz w laptopach Samsunga z serii 9.

Warto zwrócić uwagę na nazwy, jakich Intel używa do oznaczania swoich procesorów. Mianem Core i7 określa się modele dwu- i czterordzeniowe. Natomiast mobilne procesory Core i5 to zawsze wersje dwurdzeniowe. W przeciwieństwie do starszych generacji wszystkie układy z serii Core i5 i Core i7 zaopatrzone zostały w technologię Hyper-Threading oraz w funkcję Turbo. W rodzinie Core i3 jest zaś tylko jeden model nieobsługujący trybu Turbo - 3217U.

Najnowsza generacja Ivy Bridge zapewnia dużą wydajność w połączeniu z oszczędnym poborem energii. Jeżeli interesujesz się zaawansowaną edycją filmów czy tworzeniem grafiki 3D, to wersje procesorów QM będą dla ciebie doskonałą propozycją.

Alienware M14X

Maszyny Alienware, tworzone głównie z myślą o graczach, znane są z niezwykle mocnej specyfikacji. Model M14X, charakteryzujący się specyficznie wykończoną obudową oraz niewielkimi wymiarami, jest najmniejszym laptopem z oferowanych przez tego producenta.

Wykończenie maszyny to surowa kombinacja plastiku i gumy, która sprawia wrażenie solidnej i prostej. Pokrywa M14X podatna jest, co prawda, na zarysowania, ale producent oferuje specjalny zestaw pokrowców z poduszeczką, które ułatwiają transport i przechowywanie urządzenia. Klawiatura (z funkcją podświetlenia klawiszy) i panel dotykowy odpowiedzialny za sterowanie kursorem są odpowiednio duże.

Laptopy z procesorami Intel Ivy Bridge

Alienware M14X

Laptop sprzedawany jest w kilku wariantach w systemie build-to-order. Opcja pozwala na wybranie podzespołów z listy i dostosowanie ceny laptopa do swoich możliwości finansowych. Testowany przez nas model zawierał: procesor Intel Core i7-3720QM, 8 GB pamięci RAM taktowanej z częstotliwością 1600 MHz, dysk SSD 64 GB, na którym zainstalowany był system operacyjny, 500-gigabajtowy HDD jako pamięć masową na aplikacje i dane oraz kartę graficzną Nvidia GeForce GT 650M, która zapewniła doskonałe efekty wizualne w trakcie grania. Alienware M14X przeszedł w miarę gładko nasz test w grze "F.E.A.R.", osiągając 180 klatek/s i utrzymał 107 klatek/s w "Crysisie" przy rozdzielczości 1024 x 768, małej szczegółowości i z zainstalowanym DirectX 9.

M14X osiągnął 168 punktów w testach WorldBench 6. To znakomity wynik i choć został pobity przez MacBooka Pro, jest jednym z najlepszych osiągnięć z jakimi się zetknęliśmy.

Alienware osiągnął także przyzwoite wyniki w trakcie testów przy rozdzielczości 1600 x 900 oraz w trybie wyświetlania 16:9. Ekran oferuje przyzwoitą ostrość, ale widoczność bywa słaba, gdy światło odbija się od powłoki ekranu. Wolelibyśmy matrycę matową.

Złącza VGA, HDMI, Mini DisplayPort, USB 2.0, wejście słuchawkowe oraz gniazda na karty SD i microSD zostały odpowiednio rozlokowane po lewej stronie obudowy. Z prawej znajdują się dwa porty USB 3.0, Kensington Lock, Gigabit Ethernet oraz napęd optyczny DVD ± RW (Blu-ray jest opcjonalny).

Maszyna przeszła test akumulatora, wykonany za pośrednictwem aplikacji MobileMark 2007, z wynikiem 307 minut.

Werdykt PC Worlda

Alienware M14X oferuje styl, wysoką jakość, dużo możliwości połączeń dzięki wielu wbudowanym gniazdom oraz wystarczająco duży ekran do grania.

Cena: 7300 zł

Informacje: www.dell.com/pl

Apple MacBook Air

Nowa wersja MacBooka Air z 11-calowym ekranem została zaprezentowana przez Apple’a w czerwcu 2012 roku. Korzysta ze wszystkich zalet szybszej architektury Ivy Bridge, 4 GB RAM-u oraz wbudowanych portów USB 3.0. Urządzenie dostępne jest w wersji z dyskiem 64 GB SSD za 4450 zł oraz 128 GB SSD za 4850 zł. Oba modele korzystają z procesora Intel Core i5-3317U 1.7GHz. Apple oferuje także najróżniejsze modyfikacje, które mogą zostać wprowadzone wedle preferencji zamawiającego. Procesor, pamięć operacyjna lub pojemność dysku może zostać skonfigurowana przed zakupem.

Pojemność dysku na poziomie 64 GB to relatywnie mało, ale wbudowane złącze Thunderbolt oraz porty USB 3.0 pozwalają skutecznie ominąć tę niedogodność przez podłączenie dysku zewnętrznego. To rozwiązanie sprawia, że użytkownik dostaje dostęp do wszystkich zalet MacBooka Air bez ograniczeń wynikających z małej pojemności.

Laptopy z procesorami Intel Ivy Bridge

Apple Air 11

Inne zmiany wprowadzone w nowym Airze to m.in. rozdzielczość kamery internetowej (1280 x 720 pikseli) oraz umieszczenie na kablu zasilającym mniejszego wtyku magnetycznego MacSafe 2. Niepożądaną zmianą było usunięcie powłoki redukującej odblaski na matrycy. Nowa wersja MacBooka Air została pozbawiona cienkiej warstewki rozpraszającej, która bardzo ułatwiała pracę przy dużym natężeniu światła.

Zastosowanie nowego procesora oraz zwiększenie pamięci operacyjnej przyśpieszyło pracę aplikacji, a zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 4000 zwiększyła wydajność grafiki. W teście z wykorzystaniem gry "F.E.A.R" dało to przyzwoity wynik 28 klatek/s w porównaniu do 17 klatek/s osiągniętych przez Aira z 2011 roku. W trakcie testów z wykorzystaniem Windows 7 nowy MacBook Air osiągnął imponujący wynik. Test WorldBench 6 przyniósł 129 punktów. Dla porównania, rezultat ubiegłorocznej generacji MacBooka Air to 111 punktów.

Bateria również działa dłużej. Testowany aplikacją MobileMark 2007 Productivity poprzedni MacBook Air pracował przez 278 minut, nowy zaś osiągnął przyzwoity wynik - 370 minut.

Werdykt PC Worlda

Mimo odblaskowego ekranu nowy MacBook Air 11in jest znacznie lepszy od poprzedniego modelu. To najmniejszy, najtańszy i najładniejszy produkt tego typu firmy Apple.

Cena: 4700 zł

Informacje: www.apple.com/pl

Apple MacBook Pro Retina 2,6 GHz

Jeżeli ciekawi cię, jakich innowacji można się spodziewać po przyszłorocznych laptopach z Windows, spójrz na nowego MacBooka. Wskazówka: ekran Retina.

Starszy model tego komputera z procesorem Intel Core i7 o częstotliwości taktowania 2,3 GHz i z dyskiem 256 GB SSD nadal jest uważany za sprzęt świetnej jakości. Najnowsza generacja podnosi porzeczkę: procesor 2,6 GHz (model 3720QM, który w trybie Turbo osiąga 3,7 GHz) i dysk 512 GB. Maszyna została zaopatrzona w dwa złącza Thunderbolt (pozwalające na przesyłanie danych z szybkością 10 GB/s), dwa porty USB 3.0, wtyk HDMI, gniazdo SDXC, dwa mikrofony, kamerę HD, moduł Wi-Fi, Bluetooth 4.0 i gładki, szklany trackpad.

Laptop wyświetla obrazy w ultrawysokiej rozdzielczości, która jest możliwa do osiągnięcia dzięki panelowi IPS, wyświetlającemu 2880 pikseli w pionie i 1800 w poziomie na błyszczącym ekranie o 15,4-calowej przekątnej.

Laptopy z procesorami Intel Ivy Bridge

Apple MacBook Pro Retina

Jakość obudowy i wykończenia jest bez zarzutu. Drobne niedociągnięcia to brak napędu optycznego, złącza FireWire (standardowe łącze szeregowe) i wbudowanej karty sieciowej. Dwie z wyżej wymienionych wad łatwo naprawić, dokupując specjalną przejściówkę, którą można podłączyć do złącza Thunderbolt. Przenośny napęd optyczny można natomiast podpiąć do jednego z portów USB 3.0. Użytkownicy biznesowi będą niezadowoleni z braku gniazda zabezpieczającego Kensington.

W teście WorldBench 6 z udziałem Windows 7 nowy MacBook Pro osiągnął wynik najlepszy spośród opisywanych maszyn - 176 punktów.

Wydajność układu graficznego Nvidia GTX 650M także wypada okazale. Gdy duża moc obliczeniowa nie jest wymagana, obowiązki związane z przetwarzaniem grafiki przejmuje zintegrowany układ Intel HD Graphics 4000.

Bateria utrzymywała działanie laptopa w trakcie pracy z Windows przez 6.5 godziny.

Werdykt PC Worlda

Mocna specyfikacja oraz wysokie wyniki osiągnięte w testach, w połączeniu z precyzyjną konstrukcją i wyjątkowym wzornictwem wysoko ustawiły poprzeczkę dla konkurencyjnych produktów. Jedyną wadą MacBooka Pro Retina jest stosunkowo wysoka cena, sięgająca 13 tys. zł.

Cena: 13 000 zł

Informacje: www.apple.com/pl

Dell Inspiron 15R 5520

Jeden z pierwszych laptopów Della wyposażonych w nowy procesor Ivy Bridge. Nie jest to ani najcieńsze, ani najlżejsze z testowanych urządzeń, ale starannie zaokrąglone wykończenia z szaroczarnym metalicznym połyskiem dają przyjemny efekt wizualny.

Cena sięgająca 3050 złotych stawia Dell Inspirona 15R przed innymi laptopami z procesorem Ivy Bridge pod względem opłacalności. Nie trudno się więc dziwić plastikowej obudowie, która jednak sprawia wrażenie solidnej. Ekran jest podatny na ugięcia wywołane naciskiem na zewnętrzną powierzchnię laptopa.

Dwurdzeniowy procesor Core i5-3210M o częstotliwości taktowania 2,5 GHz może przyspieszyć do 3,1 GHz dzięki opcji Turbo. W połączeniu z 4 GB pamięci RAM DDR3 oraz 1-terabajtowym dyskiem nowy laptop Della zdołał uzyskać aż 150 punktów w teście WorldBench 6.

Laptopy z procesorami Intel Ivy Bridge

Dell Inspiron 15R 5520

Główną przewagą każdego procesora Ivy Bridge jest zintegrowana i udoskonalona karta graficzna Intel HD Graphics 4000. Testy przeprowadzane na Inspironie 15R wyposażonym w nowy procesor graficzny wypadły jednak niezbyt pomyślnie. W benchmarku "F.E.A.R." przy niskiej szczegółowości uzyskał zaledwie 20 klatek/s. Interesujące, że w trakcie testu z wykorzystaniem gry "Crysis" Dell osiągnął 53 klatki/s na sekundę (przy niskiej szczegółowości, rozdzielczości 1024 x 768 i DirectX9).

Inspiron 15R ma 15,6-calowy ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Dokładność wyświetlanego obrazu jest średnia. Wadą jest tu także ilość światła, odbijanego w nadmiarze i pod zbyt ostrymi kątami, co sprawia, że grafika jest praktycznie niewidoczna, gdy patrzy się na ekran pod kątem innym niż 90 stopni.

Laptop został wyposażony w cztery porty USB 3.0, wyjście HDMI i VGA, Gigabit Ethernet, czytnik kart SD, wejście 3,5 mm oraz moduł Wi-Fi. Oferuje również 1-megapikselową kamerę i napęd DVD. W teście MobileMark 2007 Productivity bateria uzyskała rezultat 384 minut.

Werdykt PC Worlda

Dell Inspiron 15R osiągnął nie najlepsze wyniki w porównaniu do innych maszyn, ale doskonale radzi sobie z aplikacjami i wszelkimi czynnościami związanymi z codzienną pracą na komputerze. Ma również oryginalny wygląd. Największą zaletą produktu firmy Dell jest cena 3050 zł, najniższa ze wszystkich przedstawionych urządzeń wyposażonych w procesory Ivy Bridge.

Cena: 2900 zł

Informacje: www.dell.com/pl

Samsung 900X4C

Nowy laptop Samsunga z 15-calowymekranem jest mały, smukły i elegancki. Samsung 900X4C ma najlepszy stosunek masy do wielkości wśród produktów z procesorami Ivy Bridge. Waga na poziomie 1,7 kg i dopracowany wygląd sprawiają, że dotrzymuje kroku MacBookowi Apple’a.

Specyficzna konstrukcja wymusiła pewne kompromisy. Przykładem ustępstw jest wąska wtyczka zasilacza, która może łatwo wypaść z gniazda przy mocniejszym przypadkowym pociągnięciu.

Wyświetlacz 16:9 (1600 x 900 pikseli) oferuje wysoką jakość. Filmy i zdjęcia są wyraźne, a powłoka antyodblaskowa skutecznie rozprasza światło.

Bezprzyciskowy panel dotykowy jest duży i ma dużą czułość. Ukryty lewy i prawy przycisk myszy można w nim z wywołać łatwością. Użytkownik może skorzystać z opcji wyboru poleceń prawego przycisku myszy po dotknięciu obydwoma palcami powierzchni panelu.

Laptopy z procesorami Intel Ivy Bridge

Samsung 900X4C

Zastosowanie stosunkowo małych i cienkich przycisków klawiatury sprawiło, że pisanie nie wymaga wysiłku. Diody LED zapewniają niezwykle jasne podświetlenie klawiatury. Intensywność poświaty towarzyszącej klawiszom może być sterowana przyciskiem funkcyjnym na klawiaturze.

Samsung 900X4C został wyposażony w taki sam procesor jak Apple MacBook Air 11". Połączenie Core i5-3317U o częstotliwości taktowania 1,7 GHz (z funkcją Turbo, podnoszącą częstotliwość do 2,6 GHz) z 8 GB pamięci RAM dało przyzwoity wynik w testach WorlBench 6 - 125 punktów.

Laptop wyposażony jest w dysk SSD, jednak koreański producent nie zdecydował się na zastosowanie własnego sprzętu. Zamiast modelu Samsunga jest SanDisk U100 o pojemność 128 GB.

Wbudowany układ graficzny Intel HD Graphics 4000 pozwolił na uzyskanie w benchmarku "F.E.A.R." wydajności 28 klatek/s (przy maksymalnej szczegółowości).

Akumulator laptopa wystarczy na ponad 8 godzin pracy. W trakcie testów zauważyliśmy drobny spadek w wydajności pracy komputera, gdy działał wyłącznie na baterii.

Werdykt PC Worlda

Powłoka antyodblaskowa i staranne wykończenie stawiają Samsunga 900X4C na przyzwoitej pozycji. Procesor Intela zapewnia optymalną prędkość pracy. Laptop ten będzie doskonałą propozycją dla wszystkich preferujących lekkie, eleganckie, poręczne urządzenia z dobrym, 15-calowym, ekranem.

Cena: 6800zł

Informacje: www.samsung.com/pl

Toshiba Qosmio X870-11Q

Toshiba Qosmio X870-11Q to 17,3-calowy laptop, który śmiało może zastąpić komputer stacjonarny. Został wyposażony w szereg najnowocześniejszych i najmocniejszych układów. Korzysta z procesora Core i7-3610QM o częstotliwości taktowania 2,3 GHz w trybie normalnym i 3,3 GHz z włączoną funkcją Turbo, oferuje również: 16 GB pamięci RAM DDR 3 1600 MHz, dwa dyski (128 GB SanDisk SDD i 1TB HDD) i czytnik Blu-ray. Te mocne podzespoły zamknięto jednak w obudowie niskiej jakości. Na jej powierzchni łatwo zostawić odciski palców czy inne zabrudzenia, a niektóre ozdobne elementy obudowy wyglądają tandetnie.

Laptop nie jest mały. Ma 44 mm grubości i waży 3,4 kg. Klawiatura jest podświetlana i rozbudowana o oddzielną sekcję klawiszy numerycznych. Znajdują się tu również dwa głośniki (Harman Kardon). Panel dotykowy sprawia natomiast wrażenie niedokładnego i kapryśnego. Niemniej jednak przewijanie strony dwoma palcami oraz przybliżanie i oddalanie odbywało się gładko.

Laptopy z procesorami Intel Ivy Bridge

Toshiba Qosmio X870-11Q

Dzięki połączonej sile procesora Intel, karty graficznej Nvidia oraz dysku SSD laptop wypadł bardzo dobrze w testach wydajności. Nie ukończył jednego z testów przeprowadzonych przez aplikację WorldBench 6, ale szacujemy, że uzyskałby w nim około 170 punktów. Wynik ten stawia Qosmio na jednym poziomie z MacBookiem Pro (176) i laptopem Alienware (168). Karta graficzna GTX 670M z wbudowaną pamięcią 3 GB pozwoliła osiągnąć prędkość 205 klatek/s w grze "F.E.A.R" przy najwyższej szczegółowości. W "Crysisie" przy średnim poziomie detali było to 76 klatek/s.

Ogromną zaletą Toshiby jest ekran full HD wyposażony w technologię 3D (do komputera dołączone są okulary z aktywną migawką; jakość efektu trójwymiarowości zadowala, ale okulary są nieładne).

Bateria Toshiby może działać niewiele ponad 2 godziny (dokładnie 134 minuty).

Werdykt PC Worlda

Nieprzeciętna specyfikacja i wydajność to wyznaczniki tego komputera. Niestety, kiepskie wykończenie i stosunkowo krótki czas pracy sprawiają, że nie sprawdzi się on w trakcie dłuższych podróży, w których nie będzie dostępu do zasilania z gniazdka.

Cena: 8700zł

Informacje: www.toshiba.pl

Podsumowanie

Entuzjaści gier z pewnością będą usatysfakcjonowani nowym laptopem Alienware M14x. Małe i poręczne, 14-calowe urządzenie, zadziwia sporym zapasem mocy. Dołączone wyjście HDMI i karta graficzna Nvidii pozwalają na podłączenie urządzenia do większych monitorów.

Toshiba Qosmio X870-11Q natomiast nie przekonuje. Ma wszystkie niezbędne układy i gadżety, aby zapewnić dobrą rozrywkę (kamera i ekran 3D, Blue-ray), ale wysoka cena, stosunkowo krótki czas pracy i uboga obudowa mogą zniechęcić potencjalnych nabywców.

Inspiron 15R firmy Dell to kolejny "plastik", jaki powstał w wyniku cięcia kosztów produkcji. Najniższa cena daje mu przewagę nad innymi recenzowanymi produktami z procesorami Ivy Bridge.

Samsung stawia na powiększenie, czyli na 15-calowy ekran. Najnowszy laptop z serii 9 jest zadziwiająco podobny do MacBooka Aira, ale ma ekran o 15,6-calowej przekątnej oraz ciemniejsze, anodyzowane wykończenie biegnące wzdłuż obudowy.

Dwa MacBooki zajmują czołową pozycję zarówno wśród najtańszych, jak i najdroższych laptopów dostępnych w sklepie Apple’a. Air to tani komputer, który uruchamia się szybko i bezproblemowo. Lekkie i wydajne komponenty sprawiają, że urządzenie jest łatwe w przenoszeniu z miejsca na miejsce. Mała wbudowana pamięć podręczna (64 GB) może być rozszerzona dzięki portom USB 3.0.

MacBook Pro Retina zajmuje czołową pozycję dzięki obrazowi o wysokiej rozdzielczości uzyskanym dzięki ekranowi HD Retina. Został on połączony z eleganckim i jednocześnie trwałym wykończeniem zewnętrznym. Zastosowanie procesora Ivy Bridge 2,6 GHz w połączeniu z pamięcią DDR3 8GB, kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 650M (z 1 GB wbudowanej pamięci GDDR5), dyskiem HDD 512 GB i szybkim SSD 128 GB sprawia, że jest to najszybszy i jednocześnie najdroższy laptop w naszym teście.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: