Laptopy za 100 USD już w przyszłym roku

Jak szacuje Nicolas Negroponte, prezes MIT (Massachusetts Institute of Technology) Media Lab, pierwsze tanie laptopy zejdą z taśm produkcyjnych już w przyszłym roku. Aby projekt mógł ruszyć pełną parą, potrzeba wstępnie zamówień na 6 milionów maszyn.

Negroponte poinformował, że prowadzone są już bardzo zaawansowane rozmowy z rządami kilku krajów. Same Chiny, jak szacuje, zamówią około 3 milionów tanich laptopów. Druga w kolejce jest Brazylia, która prawdopodobnie zamówi około miliona maszyn. Firma poszukuje jeszcze trzech partnerów z Afryki, Bliskiego Wschodu i południowo-wschodniej Azji.

Nicolas Negroponte prezentuje prototyp taniego laptopa

Nicolas Negroponte prezentuje prototyp taniego laptopa

Systemem operacyjnym pierwszej generacji laptopów będzie Linux. Maszyny będą bazować na procesorze AMD 500 MHz, będą także dysponować 256 MB pamięci RAM, dyskiem flash 1GB oraz bezprzewodowym połączeniem sieci LAN. Nie wybrano jeszcze dystrybucji Linkusa, z jaką będą sprzedawane laptopy, wiadomo jednak, że prowadzone są rozmowy z firmami Red Hat oraz Red Flag Software.

Niestety, "zwykli" użytkownicy tanich laptopów nie będą mogli nabyć ich w sklepie. Będą sprzedawane hurtowo, bezpośrednio do odpowiedzialnych za nie agend i ministerstw krajów biorących udział w projekcie.

Jak podkreśla Negroponte, jego projekt nie jest obliczony na zysk, jednak aby zakończył się pełnym sukcesem, rokrocznie powinno powstawać od 100 do 200 milionów egzemplarzy tanich laptopów. Tymczasem, jak podaje IDC, w 2004 roku powstało 195 milionów sztuk komputerów osobistych.

Negroponte jest znany z ambitnych planów, które pozwalają na rozwój edukacji na świecie. Niedawno fundacja prowadzona przez i jego żonę Elaine, wyposażyła studentów z wiejskich rejonów Kambodży w przenośne komputery, które, omijając kłopot ze stałym dostępem do sieci elektrycznej, pozwalają na łączenie się ze światem (informowaliśmy o tym w tekście Dzieciaki z laptopami za 100 USD).

MIT Media Lab oczekuje wielkiego zainteresowania swoim projektem, który wychodzi przede wszystkim w kierunku dzieci i młodzieży. Dostęp do tanich laptopów pozwoli na wykorzystanie nowych środków w edukacji, umożliwi rozwój i lepszy start życiowy mieszkańców krajów, w których dostęp do nowoczesnych technologii jest bardzo ograniczony.

Więcej informacji


Zobacz również