LarkMap -nawigacja GPS z multimedialnym przewodnikiem turystycznym

Dostawca nawigacji Lark wprowadza system nawigacyjny LarkMap, który jest połączeniem nawigacji z przewodnikiem turystycznym. Użytkownik może odsłuchać około 400 opowieści przewodnika, którym towarzyszą mapy turystyczne (m.in. szlaki turystyczne, rowerowe, kajakowe, trasy narciarskie, bunkry). Już wkrótce zbiór opowieści krajoznawczych podwoi się, a w opracowaniu są kolejne ciekawe turystycznie rejony Polski.

PC World Testy: GPS

Od 20 lipca dostępna jest system nawigacyjny na dwóch nowych urządzeniach z procesorem 400 MHz i z 4,3 i 5-calowym ekranem - FreeBird 43.2 LM i FreeBird 50.1 LM. Użytkownik otrzymuje gwarancję najnowszej mapy po zakupie, a każda następna aktualizacja kosztuje 9,76 zł. Za aktualizację można zapłacić SMS-em - to pierwszy w Polsce serwis aktualizacji map, który daje taką dogodną możliwość.

Jeżeli w trakcie podróży pojawi się przycisk PLAY w lewym górnym rogu ekranu oznacza to, że przejeżdżamy w pobliżu ciekawego turystycznie miejsca, o którym opowie nam przewodnik. Po jego naciśnięciu, lektor opowie nam o mijanym obiekcie. Dźwiękowe komunikaty krajoznawcze dostępne są dla około 400 miejsc w Polsce, kolejne pojawiać się będą w przygotowywanych aktualizacjach.

Zasoby mapowe LarkMap bazują na mapach firmy Copernicus. Zawierają blisko 500 000 km dróg z numeracją (praktycznie wszystkie drogi w Polsce), 2,2 mln punktów adresowych, pełna baza miejscowości (ok. 53 000), ponad 2 200 dokładnych planów miejscowości, w tym wszystkie miasta z pełną bazą ulic, oraz blisko 100 000 aktualnych, sprawdzonych obiektów POI, takich jak urzędy, centra handlowe, hotele, banki, bankomaty, stacje benzynowe czy atrakcje turystyczne. Użytkownik może dodawać własne punkty POI, eksportować je i importować.

O radarach i niebezpiecznych miejscach na drodze możemy być ostrzegani komunikatem głosowym.

Szczególnie dla użytkowników komunikujących się z innymi za pomocą CB radia przydatna będzie możliwość pokazywania na mapie słupków kilometrowych i hektometrowych.

Nawigacja do konkretnych punktów adresowych (np. Warszawa, Grochowska 341) jest bardzo precyzyjna, bo wskazuje rzeczywiste położenie celu przy budynku, nawet jeśli jest on odsunięty od ulicy. Jest to możliwe, gdyż poszczególne numery budynków i posesji nie są interpolowane (automatycznie wyliczane), a odpowiadają fizycznemu położeniu obiektu (są sprawdzone w terenie).

W nawigacji LarkMap istnieje funkcja nawigowania do skrzyżowania ulic. Wskazując cel podróży, bardzo często nie znamy konkretnego numeru budynku, a wiemy tylko, że jest to róg ul. Marszałkowskiej i Hożej w Warszawie (tak np. zapraszają widzów do studia prowadzący program Dzień Dobry TVN) - LarkMap doprowadzi do tak wybranego skrzyżowania.

Algorytm nawigacyjny umożliwia ustalenie parametrów wyboru trasy najszybszej, najkrótszej, dla samochodu, roweru, pieszego, a dla fanów off-roadu - terenowej 4x4. Trasa może być wyznaczana z wykluczeniem dróg gruntowych, dróg ekspresowych, dróg płatnych itp. Użytkownik ma również wpływ na działanie algorytmu wyszukującego trasę - można definiować własne dopuszczalne prędkości na poszczególnych kategoriach dróg i ulic.

Gdy kierowca przez pomyłkę lub z dowolnego powodu (korek, wypadek) zjedzie z sugerowanej trasy nawigacja nie będzie go uporczywie nakłaniać do powrotu na pierwotną trasę, sugerując zawracanie czy inne nadkładanie drogi. Po jednej nieudanej próbie zdyscyplinowania kierowcy uzna, że jednak celowo szuka on innej trasy i szybko wskaże alternatywę.

GPS dla turystów

Dodatkowa treść turystyczna dostępna jest dla takich regionów jak: Tatrzański Park Narodowy, Beskid Śląski i Żywiecki, Karkonosze, Bieszczady, Wielkie Jeziora Mazurskie, Suwalszczyzna, Okolice Warszawy, okolice Łodzi.

Informacje turystyczne na mapach zawierają:

 • Poziomice, szczyty górskie, punkty widokowe, przełęcze, jaskinie;
 • Szlaki turystyczne: piesze, rowerowe, kajakowe;
 • Trasy narciarskie, ośrodki narciarskie, wyciągi;
 • Batymetria jezior (głębokość pokazana w postaci warstwic), porty, przystanie, stanice, przeszkody wodne, wypożyczalnie sprzętu wodnego
 • Zabytki i miejsca historyczne: bunkry, pola bitew, zamki, twierdze, pomniki
 • Obiekty sakralne: klasztory, kościoły, cerkwie.

Dodatkowo dostępnych jest wiele tras wycieczek krajoznawczych z komunikatami głosowymi, wśród nich są:

 • Trasa Chopinowska - całodzienna, ponad 250 km wycieczka po Warszawie i okolicach (np. Żelazowa Wola) uwzględniająca miejsca związane z kompozytorem;
 • Szlak Piastowski;
 • Trasa Kórnicka;
 • Trasy Wolin-Uznam;
 • Wycieczka po Płocku;
 • Wycieczka po Bolesławcu;
 • Wycieczka po Warszawie;
 • Wycieczka po Krainie Lessowych Wąwozów.