Laserowa brygada


W zasadzie HL-2400Ce powinna być dość dobrą drukarką. Zresztą w ramach zwykłej pracy biurowej może i tak jest. Maszynę z pamięcią 32 MB i drukarkę, która ma rozdzielczość ponad 600 x 2400 dpi, możesz kupić za niską cenę. Zwróć uwagę na dodatkowe koszty związane z zakupem karty do ethernetu: jeśli potrzebujesz modelu zdatnego do pracy w sieci, kup HL-2400 CN, który - z pamięcią 64 MB - kosztuje już 19 tys. zł. Jedynie, gdy zabieramy się do testowania jej emulacji PostScript Level 2, którą Brother określa jako BR-Script, sprawy mają się gorzej. Prócz kilku bardzo prostych dokumentów, BR-Script po prostu nie lubi mieć do czynienia z żadnymi prawdziwie mięsistymi PostScriptami. Na szczęście, możesz ciągle drukować z peceta stosując standardowe sterowniki i, mówiąc szczerze, jakość wcale nie jest taka zła. Jednak brak pełnego PostScriptu stanowi problem, zwłaszcza dla użytkowników Maca.

Cena: 11 000 zł (+VAT)####

Producent: Brother, www.brother.com

Informacja: Ryand, www.ryand.pl (tel. 022 607 63 00)

HP Color LaserJet 4500N

Laserowa brygada
Drukarka Color LaserJet 4500N potwierdza reputację Hewlett-Packard jako firmy, która raczej nie słynie ze stylowego design'u czy zwięzłych rozwiązań. Rzeczywiście, w porównaniu z większością testowanych tutaj urządzeń, drukarka ta jest bezwstydnie ogromna i szkaradna. Sprawę pogarsza wielki, poziomy otwór pośrodku dolnej części przedniego panela. Początkowo wydaje się, że zaszła jakaś pomyłka, ale okazuje się, że jest to tylko wielofunkcyjna taca. Niewykluczone że mamy do czynienia z jedną z najbardziej użytecznych i wszechstronnych drukarek, dlatego, chociaż na chwilę, spróbujmy zapomnieć o jej wyglądzie. Piszemy: "niewykluczone", ponieważ mankamentem jest kapryśny pojemnik na papier, który należy załadowywać z przodu i to tylko pod określonym kątem - inaczej nie zadziała.

W przeciwnym razie warto zajrzeć do bardzo dokładnych instrukcji, które znajdują się z tyłu na obudowie maszyny. Szczególnie dotyczy to wkładania pojemników z tonerem. Do wielkiego wirującego bębna należy je wkładać z góry. Puszczanie uchwytu i otwieranie drzwiczek dla każdego koloru powinno się odbywać według ścisłej kolejności. Drukarka zaopatrzona w pamięć 64 MB jest szybka, potrzebuje mniej niż trzy minuty, by w całości wykonać nasz foto- test, zajmujący 15 MB. Na rezultaty warto było czekać.

Jej emulacja PostScript Level 2 miała zbyt wiele kłopotów z naszym zapisanym w Illustratorze 8 dokumentem. Odmówił on zdecydowanie drukowania bez wcześniejszego usunięcia błędów. Do obsługi większej ilości papieru jest przeznaczony model 4500DN, zaopatrzony w wielki podajnik do druku dwustronnego i dodatkową skrzynię.

Cena: 16 700 zł (brutto)####

Producent: Hewlett-Packard, www. hp.com.pl

Dystrybutor:# Starprojekt (tel. 022 826 00 01)

Kyocera FS-5900C

Laserowa brygada
Na widok drukarki FS-5900C trudno uwierzyć, że drukuje jedynie w formacie A4. Jest po prostu ogromna. Zajmuje dużo przestrzeni na biurku i to nie tylko ze względu na podstawową konstrukcję: z prawej strony znajduje się główny pojemnik na papier i umieszczona nad nim tacka na wydruki, z lewej zaś otwiera się wielofunkcyjna tacka. Chociaż wszystkie tacki można złożyć lub zrównać z częścią główną, do ich użycia potrzeba mnóstwa przestrzeni po każdej stronie maszyny.