Laserowa brygada


Pojemniki na toner to duże, płytopodobne wkłady, które stawia się po prawej stronie urządzenia. Każdy z nich został tak zaprojektowany, że jego kolor jest niemalże wylewany bezpośrednio na papier. W tym czasie kartka raz przechodzi przez maszynę, zamiast czterokrotnie przechodzić pod taśmą, zanim trafi do tacki na wydruki. W taki sposób wyraźnie poprawiono szybkość drukowania w kolorze: żaden z naszych testów, łącznie z bardzo dużymi plikami, nie zajął więcej niż kilka minut.

Tak dobrego wrażenia nie robiła emulacja PostScript Level 2. KPDL-2 stanowczo odmówiła drukowania czegokolwiek, co jest bardziej złożone od podstawowej karty testowej w formacie Acrobat PDF. Mimo że ma pamięć 32 MB i pracowała przy 600 dpi zamiast 1200 dpi, drukując pliki testowe z Photoshopa i Illustratora popełniała same błędy. Jakość wydruków przy użyciu standardowego sterownika jest żałosna: nadają się one do biura, ale nie spełniają wymogów naszych czytelników.

Cena: 16 000 zł (+VAT)####

Producent: Kyocera, www.kocera.co.uk

Informacje: Arcus, www.arcus.com.pl (tel. 022636 30 50)

Lexmark Optra S.C. 1275N

Laserowa brygada
Urządzenie to stanowi pewną niespodziankę, bo prezentuje się znacznie lepiej niż moglibyśmy się spodziewać po jego niskiej specyfikacji. Podstawowy model Optra SC 1275 (cena: 8900 zł) ze skromną pamięcią RAM od 16 MB pojawił się z zainstalowaną kartą sieciową. Powyższa cena dotyczy modelu Optra SC 1275N, który ma 32 MB RAM-u i należące do standardowego wyposażenia łącze eternetowe.

Okazało się jednak, że 16 MB-owa maszyna przy PostScript Level 2 radzi sobie dobrze ze wszystkim, nawet jeśli chodzi o stosunkowo duże i skomplikowane pliki. Nasz zajmujący 15 MB fototest wykonała w ciągu trzech i jednej czwartej minuty.

Jeśli chodzi o hardware, jest to dobrze zbudowany i sensownie zaprojektowany produkt. Wielofunkcyjne drzwi pojemnika otwierają się wygodnie i poręcznie z przodu, i wszystkie cztery tonery można zainstalować w wirującym bębnie nie zamykając między nimi kaset. Co do software'u, lwią część możliwości, szczególnie do pracy w sieci i zdalnej konfiguracji, dostają zdecydowanie użytkownicy pecetów. Użytkownicy Macintosha otrzymują sterownik i niewielkie możliwości pracy w sieci.

Jakość wydruku jest dobra, jak przystało na drogą lub przynajmniej umiarkowanie wyróżniającą się laserową kolorową drukarkę. Złożone gradienty PostScriptu mają pasmowy wygląd, lecz przynajmniej funkcjonują. I to dość szybko. Nawet przy ledwie 16 MB pamięci RAM-u wykonaliśmy testy w rozdzielczości 1200 dpi zamiast nie zaprogramowanych 600 dpi. W ten sposób dało się uniknąć ziarnistości, lecz na wydruku pojawiły się niepożądane poziome smugi.

Cena: 10 600 zł (+VAT)####

Producent: Lexmark (tel. 012 290 14 00), www.lexmark.com.pl

Tally T8104

Laserowa brygada
Drukarka Tally T8104 przypominając z wyglądu drukarkę Brother HL - 2400Ce opiera się na tym samym urządzeniu drukującym, co QMS-Minolta. Wydaje się, że wśród drukarek laserowych Tally T8104 jest strzałem w dziesiątkę. Podstawowy model, testowany przez nas, jest standardowo wyposażony w porty: równoległy i eternetowy, emulację PostScript 2 oraz pełne możliwości peceta i Maca. Pamięć 24 MB umożliwia bezproblemowe drukowanie plików o znacznych rozmiarach w rozdzielczości 600 dpi. Jeśli jednak zamierzasz regularnie testować hi-res obrazy i strony w formacie PDF, warto zastanowić się nad którąś z ulepszonych wersji.