Laserowa brygada


Na przykład, w grupie drukarek Tally można nabyć model T8104 Plus, wyposażony w pamięć 80 MB RAM-u i umożliwiający drukowanie w rozdzielczości 600-x-2400 dpi. Model ten kosztuje 6840 DEM plus VAT. Wszystkie zalety drukarki Brother HL-2400Ce dotyczą również Tally T8104, ponieważ jest to w istocie takie samo urządzenie. Ma ona czystą i nie sprawiającą kłopotów instalację tonerów i, jak na drukarkę laserową, niewielkie rozmiary. Maszyna ta nie jest błyskawiczna. Do wykonania naszego, zajmującego 15 MB testowego wydruku potrzebowała ośmiu i pół minuty.

Końcowa jakość nie jest wcale taka zła, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z jasnymi kolorami i płynnymi przejściami pomiędzy barwami. Urządzenie ma natomiast problemy ze złożonymi gradientami grafiki wektorowej w formacie EPS. Czasami na wydruku pojawiają się smugi. W fotowydruku możesz również zobaczyć ziarno, które zakłóca ciemne półtony i cienie. Ale drukarkę warto kupić z powodu ceny.

Cena: 5394 DEM (+VAT)####

Producent: Tally, www.tall.com

Informacje: Promedex, www.promedex.com..pl (022 648 72 31)

Tektronix Phaser750P

Laserowa brygada
Na pierwszy rzut oka, Phaser 750P wygląda jak dokładna kopia drukarki Kyocera FS-5900C. Jest olbrzymia. Producent twierdzi, że maszyna waży nieco ponad 40 kg. Podajnik na papier i tacki na wydruki znajdują się po bokach, a nie z przodu, chociaż byłoby to wygodniejsze. Dlatego, podobnie jak w przypadku Kyocera, Tektronix Phaser 740P zajmuje na biurku sporo miejsca. Pojemniki na toner w kształcie płyty wkłada się przez drzwiczki po prawej stronie, natomiast inne części wymienne - z przodu, tak jak w kserokopiarkach.

Działanie tego rodzaju drukarki nie polega na oddzielnym nanoszeniu każdego koloru przez taśmę lub bęben. Zamiast tego każda drukowana kartka przesuwa się wewnątrz maszyny tylko raz, znacznie przyspieszając pracę. Wydaje się, że nie ma znaczenia, jaki wymiar i stopień trudności mają zadania zlecane tej drukarce. Urządzenie drukuje 5 stron na minutę w kolorze i 16 stron na minutę w konfiguracji czarno-białej.

Drukarka zdecydowanie woli kolory jasne i jaskrawe. Musisz to uwzględnić, gdy dobierasz kolory do swojego projektu. Cienie mają skłonność do zbytniego nasycenia, co powoduje, że czasem toner wypacza się i kruszy. Tetronix stosuje tonery bardziej błyszczące niż tonery używane przez inne drukarki, chociaż wyposażenie w PostScript 3 przyczynia się do doskonałych przejść między barwami.

Phaser 750P drukujący w rozdzielczości 1200 dpi ma pamięć 96 MB. Drukarka jest wyposażona w Ethernet 10/100, port SCSI oraz USB. Cena podstawowego modelu, który ma pamięć 64 MB, zaczyna się od 3500 USD (plus VAT), ale umożliwia on jedynie drukowanie w rozdzielczości 600 dpi.

Cena: 4185 USD (+VAT)####

Producent: Tektronix, www.tektronix.xerox.com

Informacja: ACS, www.acs.com.pl (tel. 022 685 76 57)