Laserowa brygada

Kolorowa drukarka laserowa, drukująca w formacie A4 za jedyne 11 tys. zł? Tak, niedawno prawie tyle samo musiałeś zapłacić za sieciową, monochromatyczną drukarkę laserową lub za starszy model pracujący w rozdzielczości 600 dpi. Gdy wydawało Ci się, że ceny spadły na samo dno, producentom udało się je zbić jeszcze bardziej.


Kolorowa drukarka laserowa, drukująca w formacie A4 za jedyne 11 tys. zł? Tak, niedawno prawie tyle samo musiałeś zapłacić za sieciową, monochromatyczną drukarkę laserową lub za starszy model pracujący w rozdzielczości 600 dpi. Gdy wydawało Ci się, że ceny spadły na samo dno, producentom udało się je zbić jeszcze bardziej.

Taki obrót sprawy ma znaczenie nie tylko dla obsługi biura, lecz również dla każdego, kto zajmuje się projektowaniem. Nawet projektanci stron internetowych i aplikacji multimedialnych, chcąc przetestować swój projekt lub przygotować prezentację, muszą mieć dobrej jakości wydruk. Fakt, drukarki atramentowe znacznie poprawiły jakość wydruku. Mimo to drukarki laserowe mogą o wiele więcej i lepiej. Nie zmuszają cię do zawierania żałosnego kompromisu pomiędzy szybkością a jakością: wysoka jakość i szybkość wydruku należą do standardów. Kolorowy wydruk w formacie A-4 drukarce atramentowej zajmie dziesięć - lub nawet więcej - minut, a drukarce laserowej minutę i będzie wyglądał ciekawiej.

Korzystna dla projektantów, poszukujących drukarki do zastosowań testowych, jest możliwość otrzymywania z kolorowych drukarek laserowych wydruków na nie powlekanym papierze bez znacznego uszczerbku na jakości. Wobec wydruku nie można mieć żadnych zastrzeżeń: nie ma na nim fałd, spowodowanych wilgocią ani wycieków.

Do drukowania w rozdzielczości 2400 dpi można użyć taniego papieru 80 g/m2, który stosowany jest do kserokopiarek. Drukarki laserowe bazują przecież na tej samej technologii.

Tonery po kolei

Ale nie wszystkie kolorowe drukarki laserowe pracują w ten sam sposób. Jedynie podstawowe technologie stanowią wspólny element wszystkich modeli drukarek: właściwości cząsteczek tonera, elektrofotograficzna metoda przekazywania ich do bębna i na papier oraz sposób, w jaki zostają pod wpływem ciepła "stopione" z powierzchnią papieru przy jego wyjściu. Po to żeby bęben i toner wzajemnie się przyciągały, są naładowane różnoimiennymi ładunkami elektrycznymi. Jednocześnie na powierzchni bębna laser "wyrywa" te partie, które będą drukowane.

Funkcjonują dwa najbardziej popularne sposoby wykorzystania tej metody podczas czterobarwnego drukowania. Pierwszy z nich polega na zbudowaniu mechanizmów drukujących, które tworzą mały bęben obrazowy i poszczególny pojemnik z tonerem lub przewód: laser wpisuje odpowiedni obraz na powierzchni każdego bębna, a papier przechodzi za jednym zamachem pod wszystkimi czterema barwami. Metoda ta służy do szybkiego drukowania, ale koszty eksploatacji pojemników są dość wysokie, a urządzenie ma zbyt skomplikowany sposób działania. Metoda wolniejsza, choć prostsza i tańsza, polega na tym, że cztery pojedyncze pojemniki z tonerem obsługują jeden bęben obrazowy lub taśmę, papier przesuwany jest przez bęben podczas czterech wykonywanych przez niego obrotów i każdy kolor jest drukowany po kolei.

Urządzenia mogą się także różnić sposobem, w jaki pojemniki na toner obsługują bęben. Można je wkładać do wnętrza wirującego cylindra albo ustawiać jeden za drugim. Niezależnie od tego, jaką się stosuje metodę, w nowoczesnych drukarkach kolorowych udało się osiągnąć czystość. W porównaniu z początkiem lat 90., kiedy na rynek weszły pierwsze tego typu urządzenia, jest to pewien postęp. Oczywiście, istnieje ryzyko, że podczas wymiany pojemnika lub zdejmowania go przed transportem, rozsypie się trochę toneru. Obecnie jednak zdarza się to rzadko.