Laserowe dyski twarde na horyzoncie

Laserowe dyski twarde mogą zrewolucjonizować rynek urządzeń do składowania danych, łącząc w sobie zalety technologii optycznych i magnetycznych. Nowa technologia wciąż znajduje się w powijakach, ale możliwe, że dyskom SSD niespodziewanie urośnie nowy konkurent.

Technologia która pozwoliłaby stworzyć laserowe dyski twarde została opracowana przez Dr. Daniela Stanciu i Dr. Fredericka Hansteena. Pomysł polega na wykorzystaniu krótkich 40 femtosekundowych (femto - jedna biliardowa) impulsów laserowych do zmiany pola magnetycznego. Nic jednak nie wskazuje na to, aby laserowe twarde dyski w najbliższym czasie pojawiły się w naszych domach. Twórcy tego rozwiązania zmagają się z wieloma problemami, między innymi z ceną i rozmiarami femtosekundowego lasera.

Jeśli jednak laserowe dyski stałyby się rzeczywistością, otrzymalibyśmy urządzenia tysiące razy szybsze od obecnie stosowanych. Profesor Stanciu twierdzi, że budowa laserowego "twardziela" jest możliwa w przeciągu najbliższych pięciu lat. Pierwsze modele osiągały by transfer rzędu 1 TB/s, ale w przyszłości możliwe byłoby uzyskanie transferu sięgającej 100 TB/s, a nawet większego.