Laserowe urządzenia wielofunkcyjne

Rynek laserowych urządzeń wielofunkcyjnych rozwija się szybciej od prognoz, jednak nie wszyscy producenci znaleźli odpowiednią formułę do nowych wymagań. Nie wiedzą, czy walczyć niską ceną i przymykać oko na jakość i ekonomię, czy raczej tradycyjnie połączyć dobrą drukarkę z niezłym skanerem.


Rynek laserowych urządzeń wielofunkcyjnych rozwija się szybciej od prognoz, jednak nie wszyscy producenci znaleźli odpowiednią formułę do nowych wymagań. Nie wiedzą, czy walczyć niską ceną i przymykać oko na jakość i ekonomię, czy raczej tradycyjnie połączyć dobrą drukarkę z niezłym skanerem.

Brother DCP-8060

Laserowe urządzenia wielofunkcyjne

W części drukarskiej Brothera są rozwiązania w dawnym dobrym stylu. Bęben elektrofotograficzny został oddzielony od pojemnika z tonerem i wytrzymuje cztery wymiany kartridża. Kartridż też uniknął mody na miniaturyzację, mieści zapas toneru na 7 tysięcy stron. Takie rozwiązania bywają bardziej kłopotliwe w obsłudze, ale też tańsze w eksploatacji od konstrukcji zintegrowanych. W wypadku DCP-8060 udało się zejść do siedmiu groszy za stronę. Kolejną mocną stroną urządzenia jest szybkość druku. Dzięki własnemu RIP-owi prosta strona drukuje się w trzy sekundy, a bardziej złożona w dziesięć. Dobremu testowi towarzyszyła średnia grafika, która poprawiła się po zwiększeniu rozdzielczości do 1200 dpi. W trudniejszych trybach Brother trzymał się czołówki i nie zanotował żadnej wpadki. Skaner okazał się wystarczająco dobry do rozpoznawania tekstu i to wszystko, czym może się pochwalić. Wolny, mało czuły, niedokładnie oddający kolory i w rezultacie na tle konkurencji jest jednym z najgorszych. W najlepszym razie nadaje się do zastosowań biurowych.

Informacje Brother, tel. 022 6077660,http://www.brother.pl Cena 1550 zł

Hewlett-Packard LaserJet 3390

Laserowe urządzenia wielofunkcyjne

Dobry mechanizm drukarki można powielać w nieskończoność. Ten element laureata pochodzi w prostej linii od modeli nie do zdarcia z serii 2000, systematycznie modernizowanych. W tym wydaniu drukuje 21 stron na minutę, a w następnym kombajnie, M2727 MFP, który właśnie wchodzi na rynek - 26. Kolorowy skaner ma rozdzielczość 1200 dpi, podobnie jak monochromatyczna drukarka. Procesor RIP porozumiewa się z komputerem w PostScripcie i PCL-ach. Przewaga w jakości pracy nad konkurentami, nie wyłączając pozostałych kombajnów z HP, była wyraźna. Ujawniły się korzyści z drukowania w naturalnej rozdzielczości, bez żadnych sztuczek. W testach wymagających dużej rozdzielczości zarówno do oddania szczegółów, jak i odcieni szarości, przewaga nad konkurencją była większa niż poprzednio. Nawet dwupunktowy druk w negatywie pozostaje czytelny, prawdopodobnie na skutek dodatkowego wyostrzenia krawędzi. Ten sam retusz, który pomaga odczytać petity, staje się wadą widoczną na połączeniu jednolitych powierzchni. Duża przewaga lidera w trudnych testach malała nawet do zera w prostszych trybach. Wyraźnym czcionkom towarzyszyło niezbyt jednolite pokrycie dużych połaci czerni. To największa wada modułu druku. Poza niezłą rozdzielczością skaner nie imponuje możliwościami. Wyniki testów są powyżej średniej, żadnych wpadek i rewelacji. Zastrzeżenia można mieć do zbyt dużego poziomu szumów w wyższej rozdzielczości. Readiris do OCR-u miał kłopoty z mniej wyeksponowanym tekstem. Do pracy ze zniszczonymi oryginałami trzeba dobrać lepszy program. Poza wbudowanym złączem równoległym i USB 2.0 urządzenie może się komunikować z komputerem za pomocą karty sieciowej. Wyposażenie obejmuje szybszy faks z pamięcią na 250 stron i książką na 120 numerów. Koszt druku jest umiarkowany, jeśli używa się większego zasobnika z tonerem.

Informacje Hewlett-Packard, tel. 022 5657700,http://www.hp.pl Cena 2400 zł

Samsung SCX-4200

Laserowe urządzenia wielofunkcyjne

Najmocniejszą stroną SCX-4200 jest ekonomia. Niskiej cenie samego kombajnu towarzyszą niewygórowane koszty eksploatacyjne. Mimo zintegrowania bębna z tonerem, wymienianego już po trzech tysiącach stron, udało się uzyskać dziesięć groszy za stronę. Skaner pracuje w technologii CIS, wyróżnia się niską rozdzielczością, 600 dpi. Skan zdjęcia jest słaby - oddając prawidłowo ciemniejsze fragmenty, "przypala" jaśniejsze. Nie imponuje także jakość w niższej rozdzielczości, ale wystarcza do zastosowań biurowych. Szybkość skanowania jest dobra w niskiej rozdzielczości, ale bardzo spada w wyższej. W stosunku do poprzednich modeli Samsunga z grupy najtańszych wyraźnie poprawił się moduł druku. Czerń kryje dużo lepiej, szczegóły zaczynają wychodzić z tła. Rozdzielczość jest wystarczająca także do kreślenia delikatnych figur. Nieźle rozkłada się intensywność w gradientach, jeśli tylko nie są za ciemne, bo wtedy cieniowanie jest niewłaściwe, a szczegóły zlewają się w jedną plamę. Szybkość druku utrzymuje się w średniej. Strony są przygotowywane w procesorze komputera.

Informacje Samsung, tel. 022 6074400,http://www.samsung.pl Cena 599 zł