Laserowy HUD do samochodów już niedługo

Już w 2012 roku powinna się rozpocząć masowa produkcja innowacyjnych wyświetlaczy HUD. Montowane w samochodach urządzenia korzystać będą z miniaturowych laserów, by pokazywać ważne informacje na przedniej szybie auta.

Urządzenia powstaną dzięki współpracy między firmami Pioneer i Micro Vision Inc. Ogłosiły one, iż podpisały umowę, na mocy której będą dopracowywały, produkowały i dystrybuowały tę technologię. Była ona już okazywana i nagrodzana za innowacyjność m.in. na targach CEATEC 2010.

Omawianym sprzętem jest projektor nazwany Pico-P, który współpracuje z system Pioneer Network Vision. Urządzenie to korzysta z miniaturowych laserów mogących tworzyć obraz na dowolnej powierzchni. Pioneer chce, by Pico-P montowano w samochodach, w których zajmą się generowaniem tzw. HUD-a (Head-Up Display) czyli wyświetlacza znajdującego się na przedniej szybie auta. Współpracując z nawigacją lub aplikacjami zainstalowanymi na smartfonach pozwala on przyswajać informacje pojawiające się bezpośrednio przed oczami kierowcy. Rozwiązanie to powinno więc zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Japońska firma zaznacza jednak, że sprzęt ten powinien również znaleźć zastosowanie w samolotach, a nawet okularach. Projektor Pico-P trafić ma do sprzedaży już w 2012 roku. Nie wiadomo niestety ile trzeba będzie zapłacić za tę nowość.