Laserowy Internet

Firma Lamon opracowała technologię pozwalającą na przesyłanie danych za pomocą wiązki lasera.

Niemiecka firma Lamon AG opracowała technologię przesyłania danych komputerowych za pośrednictwem wiązki lasera. Osiągana w ten sposób szybkość transferu może wynieść 155 Mb/s. System składa się z dwóch urządzeń będących jednocześnie nadajnikami i odbiornikami. Dzięki temu możliwa jest komunikacja obustronna z taką samą prędkością. Technologia pozwala na transfer danych pomiędzy punktami oddalonymi od siebie o nie więcej niż 2 km.

Przedstawiciele Lamona podkreślają, że system jest niezwykle łatwy w instalacji. Proces montażu zajmuje maksymalnie dwie godziny. Niemieckiej firmie udało się także rozwiązać problem zakłóceń spowodowanych różnymi warunkami atmosferycznymi. Dotąd większość prób stworzenia podobnej technologii przez konkurencyjne firmy właśnie z tego powodu kończyła się fiaskiem. Prezes Lamona Mario Grossmann twierdzi, że jego system gwarantuje 99,9-proc. niezawodność bez względu na warunki pogodowe.

Zobacz również:

  • Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej 2023 - przegląd
  • Moon Knight - jak i gdzie obejrzeć?

Ważną cechą systemu Lamona jest fakt, że działa on w takim zakresie częstotliwości, który nie podlega restrykcjom. W związku z tym do korzystania z niego nie są wymagane specjalne koncesje, które są niezbędne przy instalacji systemów wykorzystujących fale radiowe.

System ten będzie oferowany w siedmiu wariantach zróżnicowanych pod względem zasięgu i szybkości przesyłu danych. Najmniej zaawansowana wersja będzie pozwalać na transfer na odległość 300 m. Minimalna prędkość przesyłu danych ma wynosić 10 Mb/s. Lamon zapowiada, że następna generacja systemu pozwoli na transfer rzędu 622 Mb/s. Cena wersji "2-kilometrowej" ma wynosić ok. 25 tys. USD.