LastPass - twoje hasła w Sieci
-
- Paweł Goc,
- 30.03.2009, godz. 15:15
Usługa internetowa, która pozwala zapisywać i przechowywać na serwerze hasła dostępu i dane osobowe wymagane do logowania się do serwisów online.
Informacje: https://lastpass.com Cena: bezpłatny Ocena: 7,8

LastPass to praktyczny menedżer haseł online
Większość z nas intuicyjnie woli trzymać swoje hasła "przy sobie", tzn. w bazach danych programów instalowanych lokalnie na desktopie lub laptopie, ewentualnie na pamięciach USB, sądząc, że tak jest bezpieczniej. Okazuje się jednak, że hasła można równie dobrze przechowywać w Sieci i że jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie.
Zobacz również:
- Najlepsze menadżery haseł 2023. Jaki menadżer haseł wybrać?
- Dzień Babci i Dzień Dziadka 2023 - co kupić na ostatnią chwilę?
- Testujemy oprogramowanie do automatyzacji w Bitrix24
Oczywiście, aby korzystać z usługi LastPass, również musisz się najpierw zalogować, ale gdy zgromadzisz już w niej wszystkie swoje loginy i hasła, będzie to w danej sesji internetowej logowanie pierwsze i ostatnie.
W odróżnieniu od tradycyjnych menedżerów haseł, do LastPass masz dostęp z każdego komputera (byle miał zainstalowaną przeglądarkę), a nawet z telefonu komórkowego (https://lastpass.com/mobile). Podstawowa zaleta tego rozwiązania polega nie tylko na szybkim i automatycznym logowaniu na strony WWW, ale także na automatycznym rejestrowaniu nowych rekordów. Po założeniu konta ściągasz i instalujesz wtyczkę (jest dostępna w wersji dla Firefoxa i Internet Explorera). Następnie, gdy logujesz się do jakiegoś serwisu, LastPass pyta czy dodać nowy wpis do bazy danych. Pojawia się małe okienko z wypełnionymi już polami loginu (Username) i hasła (Password). Te informacje możesz jeszcze uzupełnić, wprowadzając i wypełniając inne pola formularza - jeśli są wymagane przez daną witrynę podczas logowania (służy do tego przycisk Edit Form Fields), przyporządkować do jednej z przygotowanych wcześniej kategorii i automatycznie zapisać w swoim internetowym banku haseł. Podobnie w drugą stronę. Współpracująca z przeglądarką wtyczka ma postać ikony, której kliknięcie powoduje rozwinięcie listy dostępnych funkcji. Jedna z nich daje szybki dostęp do kategorii i linków. Wystarczy kliknąć wybraną pozycję, aby w sekundę później znaleźć się w wymagającej logowania strefie danego serwisu online.

Opcje wtyczki LastPass (widok w trybie Compact)
Inne ważne funkcje usługi LastPass to: prywatny notes do gromadzenia poufnych informacji, wirtualna klawiatura do bezpiecznego wprowadzania danych, generator haseł, wewnętrzna wyszukiwarka, opcje wydruku danych w postaci czytelnej listy rekordów (nazwa konta, kategoria, adres URL, login, hasło).
LastPass gwarantuje bezpieczeństwo danych zarówno przesyłanych do/z konta użytkownika (połączenia przy użyciu protokołu SSL), jak i przechowywanych na koncie (szyfrowanie za pomocą 256-bitowego algorytmu AES). Do tego dochodzi podwójny system dostępu do wybranych rekordów i automatyczne wylogowywanie po upływie określonego czasu lub w razie bezczynności użytkownika.
Plusy:
- logowanie do serwisów online za pomocą jednego kliknięcia
- dostęp z dowolnego komputera i urządzeń mobilnych
- automatyczne wypełnianie formularzy logowania
- różne warianty importu/eksportu danych
Minusy:
- brak wsparcia dla innych przeglądarek oprócz IE i FF
- brak polskiej wersji językowej
Podsumowanie: praktyczny menedżer haseł, ułatwiający szybkie logowanie się do serwisów internetowych, dostępny z każdego miejsca na świecie.