Łatanie Half-Life'a

Zniecierpliwiona oczekiwaniem na oficjalną łatę od twórców gry, firma PivX Solutions, opublikowała własny patch do Half- Life'a, który eliminuje błędy, narażające użytkowników gry na ataki hakerskie.

W oświadczeniu dotyczącym opublikowanego patcha, PivX Solutions twierdzi, że wykry błąd umożliwia atak typu "denial-of-service", zarówno na komputery graczy, jak i serwery hostujące grę. To jednak nie wszystko - wykryty błąd pozwala również na zdalne uruchomienie na zaatakowanej maszynie dowolnego kodu (np. wirusa, konia trojańskiego itd.). Zagrożonych jest aż 30 000 serwerów i ponad 10 milionów aktywnych graczy.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że kontaktowali się w tej sprawie z producentem gry (Valve) już w kwietniu tego roku. Wtedy Valve zapewnił ich, że prace nad stosowną łatką trwają, jednak do tej pory nie została ona opublikowana.

Ze względu na wagę problemu, firma PivX czekała znacznie dłużej niż standardowe 30 dni (tyle zwykle czeka odkrywca błędu w oprogramowaniu na usunięcie problemu przez jego producenta) na wydanie przez producenta stosownej łatki. Jednak kiedy po 100 dniach od zasygnalizowania problemu, wciąż nie było śladów patcha, Pivix postanowił wydać własną, darmową łatę. Na koniec dodam, że PiviX nie po raz pierwszy znajduje tego typu dziury w grach komputerowych - firma wykryła wcześniej błędy m.in. w sieci GameSpy, pozwalające na ataki typu "denial-of-service".

A teraz dobra wiadomość dla wszystkich oczekujących na Half- Life 2 - w tym tygodniu pisaliśmy o informacji, opublikowanej przez GameSpot, w której dziennikarze serwisu twierdzili, że druga odsłona gry, prawdopodobnie ukaże się z pewnym opóźnieniem w stosunku do zapowiedzi. W związku z tym poprosiliśmy wydawcę o komentarz, w którym PR Manager Vivendi Universal, Amy Farris, krótko zaprzeczyła tym informacjom stwierdzając:

"Valve ukończy prace zgodnie z harmonogramem, który przewiduje premierę gry 30 września 2003 roku."

Plik możecie pobrać ze strony:

http://www.pivx.com/preparationv/ (aczkolwiek w trakcie publikacji tego tekstu witryna była niedostępna)

Jednak Valve opublikował już własne patche (dla serwerów Linux i Windows), które możecie pobrać z poniższego adresu:

ftp://hlserver:[email protected]/