Łatwe e-podatki? Niezupełnie

Rząd przyjął projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Według Kancelarii Premiera, dzięki nowym przepisom, złożenie deklaracji drogą on-line nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Mimo to, w tym całym zamieszaniu, politycy zapomnieli chyba o najważniejszym: w nowych przepisach nie ma ani słowa o zniesieniu obowiązku korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego.

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, która likwiduje zawiłą procedurę powiadamiania naczelnika Urzędu Skarbowego o decyzji składania deklaracji podatkowych w Sieci. Do tej pory każdy kto chciał złożyć deklarację (PIT, CIT, VAT, NIP-3 i inne) za pomocą Internetu musiał najpierw wypełnić odpowiedni papierowy formularz, a następnie złożyć go do naczelnika urzędu skarbowego.

Zgłoszenia osoby upoważnionej do składania e-deklaracji można dokonać droga on-line. Urząd w ciągu miesiąca powinien wydać odpowiednie zaświadczenie, które należy wydrukować i osobiście lub za pośrednictwem poczty złożyć u naczelnika urzędu skarbowego. Niestety, w projekcie nie ma ani słowa o zniesieniu obowiązku korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego, który jest głównym utrudnieniem dla podatników.

Deklaracja podatkowa

Deklaracja podatkowa

Teraz projekt nowelizacji trafi do Sejmu. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia, aby można z nich było korzystać podczas rozliczeń z podatków za 2008 rok.