Łatwo i tanio

Najnowsza wersja tego popularnego komunikatora oferuje nie tylko nowe funkcje. Producent dołożył starań, żeby program był łatwiejszy w obsłudze.

Wśród ułatwień warto wymienić możliwość ustawienia kraju, do którego chcesz zadzwonić, aby program sam wybrał prawidłowy numer kierunkowy. Poza tym z poziomu Skype`a 2.5 możesz przeglądać zawartość książki adresowej Outlooka i dzwonić do osób, które zostały w niej zapisane. Wprowadzono funkcję przesyłania własnych grup kontaktów do kont przyjaciół oraz członków rodziny. Są też funkcje automatycznego powiadamiania o nowych wersjach Skype`a oraz monitorowania i rozwiązywania problemów z jakością połączenia. Program analizuje przepustowość łącza oraz moc procesora. Jeżeli wystąpią trudności, doradzi, co zrobić, aby poprawić dźwięk lub obraz.

Interesującą nowością jest Skypecasts - moderowane dyskusje, w których może brać udział do 100 osób. Wystarczy utworzyć własny Skypecast, umieścić łącze do niego na swojej stronie WWW i zaprosić innych internautów. Każdy może przyłączyć się do dyskusji i prosić o głos, sygnalizując to moderatorowi. Moderator może wyciszać albo wypraszać uczestników oraz przekazywać wirtualny mikrofon według własnego uznania. Do Skypecasts dotrzesz przez popularne wyszukiwarki lub przeglądając najpopularniejsze tematy w katalogu Skypecasts na stronie http://skypecasts.skype.com.

Nowy Skype 2.5 oferuje funkcję wysyłania SMS-ów do sieci komórkowych w Polsce i za granicą. Funkcja w naszych warunkach mało przydatna, bo płatna (za granicą bezpłatne bramki SMS są rzadkością).

Warto wspomnieć, że Skype z firmą NetGear pracują nad urządzeniem, które umożliwi obsługę tradycyjnych połączeń telefonicznych i połączeń Skype (VoIP) bez korzystania z komputera. Będzie gotowe najwcześniej w przyszłym roku.