Łatwy kolor

Ricoh i jego satelicka firma Nashuatec wprowadzają do sprzedaży kolorową drukarkę formatu A4, której najciekawszą częścią jest oryginalny mechanizm transportu.

Kolorowy toner z czterech bębnów światłoczułych nakładany jest na poziomy pas transmisyjny, a stamtąd przenoszony na pionowo przesuwającą się kartkę papieru. Dzięki takiej konstrukcji wnętrza jest możliwe pogodzenie wygodnego dostępu do materiałów eksploatacyjnych z niewielkimi wymiarami drukarki.

Urządzenie drukuje w 1200 dpi z szybkością 20 stron mono albo 16 kolorowych na minutę. Dostępne są sterowniki do Macintosha, Uniksa i Windows, a poza PCL-em 5c i PostScriptem 3 użytkownicy ostatniego z nich mogą jeszcze korzystać z rozwijanego w Ricohu oryginalnego języka RPCS.

Standardowo drukarka ma porty równoległy i USB 2.0, które można uzupełnić o FireWire, interfejsy bezprzewodowe i oczywiście kartę sieciową Ethernet, która w modelu DN jest wliczona do ceny razem z dupleksem. Po dokupieniu twardego dysku możliwy staje się druk poufny, próbny i kilka innych opcji charakterystycznych dla drukarki „korytarzowej”. Standardowe 64 MB RAM-u można powiększyć do 384. Do podajnika kasetowego zmieści się 530, a do ręcznego – 100 kartek.

Wadą drukarki jest większe niż u konkurentów zużycie energii w momencie spiekania toneru. Orientacyjna cena modelu podstawowego, u Ricoha zwanego Aficio CL3000, a u Nashuateka – C7116 wynosi 8400 zł, a wersji DN, z dupleksem i Ethernetem – 95000 zł.

Informacje: Euroimpex, tel. (71) 3431707,http://www.euroimpex.pl;

Ricoh, tel. (22) 6081555, http://www.ricoh.com.pl