Lazarus

Lazarus to nowa wtyczka do Firefoksa, która zapamiętuje dane wpisywane do formularzy internetowych. Pozwala je odtworzyć także wtedy, gdy przeglądarka się zawiesi.

Lazarus

Informacje:http://lazarus.interclue.com Cena: bezpłatny Ocena: 8/10

Lazarus

Lazarus

Wypełnianie formularzy w internecie większości z nas nie kojarzy się dobrze. Często zdarza się, że czasochłonne wklepywanie danych idzie na marne. Powodów może być kilka, np. coś źle klikniemy, pomylimy się i dane nie zostaną zatwierdzone, albo przeglądarka się zawiesi, albo też nieprawidłowo skonstruowany kod formularza zmusi nas do powtórnego wpisywania danych. Na szczęście istnieje Lazarus.

Ta bezpłatna wtyczka do Firefoksa automatycznie zapamiętuje dane wpisywane do formularzy i hasła dostępu. Wystarczy, że klikniesz myszą puste pole w formularzu, a Lazarus automatycznie je wypełni. Natomiast prawym przyciskiem myszy wywołasz menu kontekstowe, gdzie znajdziesz dodatkowe opcje.

Wpisywane informacje są zapisywane w bazie SQLite, która znajduje się w katalogu z profilami Firefoksa. Wtyczka pozwala, co prawda, skonfigurować czas przechowywania danych, ale tak czy inaczej warto je zabezpieczyć za pomocą hasła nadrzędnego (opcja Set Firefox's Master Password), szczególnie gdy z komputera korzysta wiele osób. Uniemożliwi to innym użytkownikom przejęcie twoich prywatnych danych (domyślnie są one przechowywane przez czas nieokreślony).

Po instalacji znajdziesz ikonę umiejscowioną w prawym, dolnym rogu przeglądarki. Jej kliknięcie wywołuje okno z ustawieniami. Można tutaj m.in. określić czas, po którym wszelkie dane mają zostać usunięte z pamięci podręcznej Lazarusa. Kliknięcie przycisku Remove all saved forms sprawi, że wszystkie przechowywane dane zostaną usunięte z bazy.

Lazarus to bardzo praktyczna wtyczka. Może się okazać niezastąpiona zwłaszcza dla osób, które często wypełniają różne formularze w Sieci. Małym minusem wtyczki jest brak wersji polskiej oraz fakt, że współpracuje tylko z Firefoksem.

Plusy:

  • łatwy sposób na zapamiętywanie formularzy
  • wtyczka bezpłatna
  • duże możliwości konfiguracji

Minusy:

  • współpraca tylko z Firefoksem
  • brak wersji polskiej

Podsumowanie: praktyczna wtyczka, która zapamiętuje dane wpisywane do formularzy internetowych, pod warunkiem, że korzystasz z Firefoksa.