Łazik Perseverance rozpoczyna misję naukową na Marsie

Pierwsza misja naukowa na Marsie w kraterze Jezero ma odkryć ślady życia mikrobiologicznego.

Łazik Perseverance rozpoczyna misję naukową na Marsie

widok z Seitah / NASA/JPL-Caltech

Po pierwszych nagraniach dźwiękowych na Marsie, przyszedł czas na splądrowanie krateru po dawnym jeziorze. Łazik Perseverance rozpoczyna misję naukową mającą na celu poszukiwanie śladów dawnego życia mikrobiologicznego.

Droga łazika Perseverance w kraterze / NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Droga łazika Perseverance w kraterze / NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Perseverance opuścił lądowisko Octavii E. Butler 1 czerwca i kierował się na południe w kierunku krateru Jezero. Pierwszym przystankiem będzie nisko położony punkt widokowy, z którego naukowcy zbadają najstarsze cechy geologiczne krateru. Jennifer Trosper, kierownik projektu Perseverance w NASA Jet Propulsion Laboratory, mówi:

W ciągu najbliższych miesięcy Perseverance będzie badał obszar dna krateru o powierzchni 4 km². Z tego miejsca zostaną zebrane pierwsze próbki z innej planety, które powrócą na Ziemię.

Perseverance przeczesuje Jezero w czterech lokalizacjach o największym potencjale naukowym do pobierania próbek. Zbada części, które zawierają najgłębsze i najstarsze warstwy odsłoniętego podłoża skalnego, a także inne interesujące cechy geologiczne, aby jak najlepiej zrozumieć geologię i przeszłość krateru.

Rozpoczęcie od jednostek geologicznych spękanego dna krateru pozwoli nam rozpocząć eksplorację Jezera od samego początku. Ten obszar znajdował się poniżej stu metrów wody, 3,8 miliarda lat temu. Nie wiemy, jakie historie przedstawią nam skały, ale cieszymy się, że możemy już zacząć. - Kevin Hand z JPL.

Po zakończeniu pierwszej kampanii naukowej, Perseverance powróci z aż ośmioma próbkami wypełnionymi marsjańskimi skałami i pyłem.

Zobacz także: Odkryto echo czarnej dziury

Źródło: newatlas.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: