Leap 3D - taniutki system kontroli ruchu 100 razy lepszy od Kinecta

Mający siedzibę w San Francisco startup o nazwie Leap Motion zaprezentował bardzo interesujący system Leap 3D. Kontroler Kinect Microsoftu wygląda przy nim jak nieporadne dziecko.

Kontroler Kinect do Xbox'a 360 to fantastyczne urządzenie, które dawno już wyszło poza rozrywkowe ramy. Ostatnie przykłady jego bardzo przydatnego zastosowania dotyczyły bowiem systemu do diagnostyki autystycznych dzieci oraz systemu pozwalającego na prowadzenie prawdziwych trójwymiarowych konferencji.

Kinect "wymięka"

Mający siedzibę w San Francisco startup o nazwie Leap Motion opracował jednak system kontroli ruchu Leap 3D, który pod pewnymi względami pozostawia daleko w tyle konstrukcję Microsoftu. Według deklaracji jego twórców może on bowiem śledzić ruch z dokładnością wynoszącą 0,01 milimetra, co oznacza, że jest 100 razy dokładniejszy od Kinecta.

Czy jednak faktycznie deklaracje te nie są przesadzone? Z demo przesłanego do serwisu CNET wynika, że nie, o czym możecie się sami przekonać na poniższym filmie:

Ten fantastycznie działający system składa się z małego urządzenia podłączanego do portu USB, zestawu czujników i kamer oraz odpowiedniego oprogramowania. Potrafi on objąć swoim działaniem "trójwymiarową przestrzeń interakcji" o objętości 6 metrów sześciennych, w obrębie których jest w stanie śledzić w czasie rzeczywistym pozycję i orientację pojedynczych palców, a nawet tak cienkich obiektów jak np. ołówek.

W odniesieniu do przełomowej rozdzielczości, w której operuje Leap 3D, David Holz (Chief Technology Officer w Leap Motion) przyznaje, że nie odpowiada za nią część sprzętowa, która niczym się nie wyróżnia. Jest ona jego zdaniem bowiem powiązana z "wieloma głównymi algorytmicznymi i matematycznymi problemami, które nie zostały rozwiązane, lub zostały uznane za nierozwiązywalne".

Nie dość, że świetne to jeszcze tanie

Co ważne, za Leap Motion stoją znaczne środki finansowe, dzięki którym system pojawić ma się w sprzedaży na początku przyszłego roku w bardzo atrakcyjnej cenie wynoszącej niespełna 70 USD. Będzie on kompatybilny z systemami Windows i Mac OS X.