Lechal - "inteligentne buty" z Indii

Złośliwi nazywają je "hinduską odpowiedzią na Google Glass", ale jak można przyrównywać te dwie rzeczy, które łączy tylko fakt zakładania na ciało oraz wyposażenia w elektronikę?

Inteligentne buty będą produkowane przez hinduski startup Ducere Technologies Pvt. Na rynek mają trafić we wrześniu a cena za parę ma wynosić (w przeliczeniu) od 300 do 450 złotych. Buty wyposażone są w Bluetooth oraz zsynchronizowane ze smartfonem użytkownika. Zasada działania jest prosta - ma on wybrać, gdzie chce dojść, a smartfon znajduje tą lokację na Google Maps. Następnie gdy użytkownik ma skręcić, czuje lekką wibrację w prawym lub lewym bucie - co wskazuje kierunek skrętu. Gdy pójdzie w złą stronę, but zacznie wydawać odgłos informujący o tym fakcie.

The Smartshoe

The Smartshoe

Firma Ducere została założona w 2011 roku przez dwóch hinduskich inżynierów, którzy studiowali i pracowali wcześniej w USA. Aktualnie pracuje tam 50 osób, a siedziba główna znajduje w mieście Sekunderabad. Krispian Lawrence, jeden z założycieli firmy, powiedział w wywiadzie, że te buty są naturalnym przedłużeniem ludzkiego ciała, zaś przewaga nad smartwatchem czy inteligentną opaską jest taka, że można o nich zapomnieć wychodząc z domu, jednak nigdy nie zapomni się założyć butów. Lechal zostało zgłoszone w urzędzie patentowym, a wszystkie zastosowane w bucie rozwiązania to łącznie 24 patenty. Sama nazwa inteligentnego buta oznacza "poprowadź mnie". Co warto dodać, tego typu rozwiązanie może być dużą pomocą dla niewidomych i niedowidzących.