Legalna muzyka

Universal, Sony Music, EMI i BMG Entertainment zaoferowały w ramach walki z Napsterem możliwość pobierania ze swych witryn utworów, do których posiadają prawa autorskie.

Universal Music Group, do której należy potężna wytwórnia fonograficzna Seagram Company, poinformowała, iż udostępni w Internecie utwory muzycznych, do których posiada prawa autorskie. Stało się tak dzięki

znalezieniu skutecznego sposobu na ich ochronę. Podpisano bowiem właśnie umowę z InterTrust Technologies - opracowany przez nią system nie pozwoli na powielanie raz pobranych z sieci utworów.

Wśród wykonawców współpracujących z Universal Music znajdują się takie gwiazdy, jak Beck, Limp Bizkit, Shania Twain oraz słynna także ze swoich wystąpień przeciwko Napsterowi, Metallica. To właśnie na wniosek Universal Music Group amerykańska organizacja zajmująca się prawami autorskimi, Recording Industry Association of America (RIAA), pozwała Napstera do sądu. Przed kilkoma dniami wydał on nawet nakaz zamknięcia witryny, ale Napster odwołuje się do wyższych instancji.

Jak przypuszcza wielu obserwatorów poczynania Napstera, czyli pośrednictwo w globalnej wymianie plików MP3, stały się motorem ostatnich zmian w koncernach muzycznych. Kilka tygodni temu Sony Music Entertainment poinformowała o udostępnieniu w Internecie za opłatą 2,5-3,5 USD singli takich artystów, jak Jennifer Lopez, Pearl Jam czy Rage Against the Machine. EMI Group na swoich witrynach zaoferowała setkę utworów, do których posiada prawa autorskie, zaś należąca do Bertelsmanna BMG Entertainment zaproponuje podobne usługi w III kwartale br. Z kolei Time Warner planuje stworzenie pod koniec roku sklepu online, w którym będzie można zamawiać i pobierać utwory muzyczne w postaci cyfrowej.


Zobacz również