Legalne MP3 bez systemu DRM

Serwis Yahoo! prowadzi testy sklepu muzycznego, w którym można by nabyć pliki MP3 nie chronione DRM. Pliki Yahoo!, w przeciwieństwie do tych, sprzedawanych przez konkurencję, można będzie kopiować i odtwarzać na każdym urządzeniu, a nawet konwertować je na inne formaty.

Koncern ma zamiar sprzedawać swoje pliki w cenie 1,99 USD, czyli dwukrotnie drożej niż np. iTunes Music Store. Przedstawiciele firmy uważają jednak, że niechronione utwory przyciągną chętnych do ich zakupu. Jak na razie, Yahoo! zdecydowało się na dystrybucję tą drogą utworu Jessiki Simpson zatytułowanego "A Public Affair".

"Z punktu widzenia konsumenta jest na pewno niedogodnością fakt, że za atrakcyjną cenę 99 centów otrzymują pliki, które mogą nagrać ograniczoną ilość razy, nie mogą ich odtworzyć na dowolnych urządzeniach, miksować ich czy dodać do tworzonego przez siebie filmu. Pliki bez DRM są bardziej wartościowe dla konsumentów" - twierdzi Yahoo!. Przedsiębiorstwo informuje, że stosowanie DRM nic nie daje ani artystom, ani firmom fonograficznym. Każdego dnia sprzedaje się przecież tysiące płyt CD, które nie są chronione za pomocą tej technologii.

Yahoo! nie podało terminów udostępnienia w sklepie większej liczby utworów bez DRM.