Legalne pobieranie

Kanadyjska firma PulseNewMedia wprowadziła na rynek program umożliwiający użytkownikom Napstera pobieranie plików chronionych prawem autorskim.

PulseNewMedia, firma związana z Uniwersytetem w Toronto udostępniła program, który maskuje nazwy utworów zgromadzone w bazach Napstera. Aplikacja nazywa się NapCameBack i jest dostępna pod adresem www.pulsenewmedia.com. Zainstalowany program zmienia nazwy plików mp3 na komputerze użytkownika, przesuwając pierwszą literę nazwy na koniec słowa. I tak Metallica nazywa się ettalicam. Według danych PulseNewMedia, program pobrało już ponad 20 tys. użytkowników - dzięki niemu mogą oni "omijać" filtry Napstera i bez problemu wymieniać się utworami chronionymi prawem autorskim.

Program do złudzenia przypomina aplikację uruchomioną 4 marca przez serwis Aimster. Pozwala ona użytkownikom na legalną wymianę plików dzięki "lustrzanemu" odbiciu nazwy. Według dyrektora generalnego tej firmy Johnnego Deepa, zakaz udostępniania pliku o innej nazwie niż właściwa jest niezgodny z prawem. J. Deep dodaje, że Napster będzie mógł usuwać pliki ze zmienioną nazwą, ale tylko jeden po drugim, nie masowo.

Zobacz również: