Legalne ripowanie DVD od RealNetworks

RealNetworks, firma bardziej znana jako wydawca RealPlayera oraz kodeków audio i wideo, wprowadziła do swojej oferty program RealDVD. Kosztująca 30 dolarów aplikacja pozwala użytkownikowi na stworzenie kopii zapasowej dowolnej płyty DVD w celu późniejszego odtworzenia jej na komputerze. Według producenta jest to aplikacja, na którą od zawsze czekali użytkownicy DVD.

RealDVD jest bardzo prosty w obsłudze - wystarczy tylko włożyć płytę do napędu, a cały proces ripowania zostanie wykonany automatycznie. Plik wynikowy będzie zawierać oprócz, oczywiście, filmu również wszystkie dodatki oraz wszystkie źródła dźwięków. Całość będzie można oglądać za pomocą załączonego odtwarzacza wideo.

Aby zapobiec umieszczaniu tak zripowanych filmów w sieci, każdy plik wynikowy będzie zabezpieczony DRM, co nie pozwoli również na kopiowanie takiego filmu na urządzenia przenośne czy inne komputery. Aby odtworzyć taki film na innym komputerze, użytkownik będzie musiał wykupić dla niego dodatkową licencję, która będzie kosztować 20 dolarów.

Pojawienie się takiego programu na rynku wywołało niemałą złość ze strony producentów z Hollywood, gdyż, tak naprawdę, program nie jest w stanie sprawdzić czy rzeczywiście posiadamy oryginalny nośnik z filmem, którego kopię mamy na dysku twardym. Trudno więc przypuszczać, aby dało się uniknąć sytuacji, w której grupa znajomych wymienia się między sobą jedną kopią filmu, do którego dostęp będą mieli wszyscy jej członkowie.


Zobacz również