Legalny DeCSS

W Norwegii zakończył się właśnie proces wytoczony Jonowi Johansenowi (twórcy programu DeCSS) przez stowarzyszenie MPAA. "DVD Jon" został oczyszczony z zarzutów - oznacza to, że korzystanie z usuwającego zabezpieczenia z płyt DVD programu DeCSS jest legalne (przynajmniej w Norwegii).

O zakończeniu procesu poinformował, za norweską gazetą Aftenpost, serwis The Register. Jon Johansen został oczyszczony ze wszystkich zarzutów. Przypomnijmy: reprezentujące amerykańskie koncerny filmowe stowarzyszenie MPAA zarzucało mu, że stworzył i rozpowszechniał program służący do usuwania zabezpieczeń CSS z płyt DVD. Warto zaznaczyć, że Johansen napisał ów program po to, by móc obejrzeć legalnie nabytą płytę DVD na swoim komputerze, pracującym pod kontrolą systemu Linux.

Sędzia Irene Sogn orzekła, iż nie ma również żadnych dowodów na to, że Jon Johansen czy ktokolwiek inny wykorzystał DeCSS do nielegalnych działań. Oznacza to, że korzystanie z wciąż ostro krytykowanego przez MPAA programu DeCSS jest na terenie Norwegii zupełnie legalne.